Kara za znieważenie barw narodowych

Już dziewiąty raz będziemy obchodzić święto flagi. Wyznaczono je na 2 maja.

Dzień flagi wprowadzono w 2004 roku. Jeśli zdecydujemy się na jej wywieszenie, pamiętajmy o przepisach.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej określa dokładny wygląd flagi. Są to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o proporcji 5:8. Na górze musi się znajdować kolor biały. 

Zakazane jest natomiast powszechne używanie flagi z godłem. Według prawa mogą je eksponować tylko polskie placówki dyplomatyczne, porty i lotniska czy statki handlowe, na których flaga pełni funkcję bandery.

Przypominamy też, że za brak szacunku do flagi można skończyć w więzieniu. Zgodnie z kodeksem karnym kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

kazik

1.5.2012 11:57:49

Re: Kara za znieważenie barw narodowych

Ja tam nic nie mam do Indonezji...


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.4.2019

  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń (...)

 • 26.4.2019

  Kara łączna czasem niekonstytucyjna

  18 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący kary łącznej (kodeks karny).

 • 21.4.2017

  Łatwiej o ulgi dla uczących się polskiego

  Nowa ustawa uprawnia konsula do wydawania bez pobierania opłaty konsularnej dokumentów poświadczających prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych, (...)

 • 9.6.2014

  Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

  Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów (...)

 • 10.12.2011

  Czy kara umowna podlega VAT?

  Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania (...)