Karta Dużej Rodziny. Kogo obejmie i co gwarantuje?

Od 1 stycznia 2015 roku rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mają otrzymać dokument zapewniający im specjalne uprawnienia.

Ustawa obejmie rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - poniżej 25 lat.

Dzieci spełniające te kryteria mają zachować uprawnienia pomimo zmniejszania się liczby potomstwa w rodzinie wielodzietnej - np. w przypadku ukończenia przez jedno z rodzeństwa 25. roku życia.

W przypadku rodzin posiadających dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, karta będzie przyznawana bez względu na ich wiek. Do otrzymania karty będą też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Dokument ma być wydawany bezpłatnie na czas nieokreślony przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Karta będzie uprawniać do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych, a także w opłatach paszportowych.

Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy koleją - 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Uprawnienia dla posiadaczy kart będą mogły przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne.

Podmioty oferujące zniżki będą mogły posługiwać się znakiem Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny. Na początku grudnia ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona przez Sejm. Ustawa musi jeszcze zyskać poparcie Senatu. Tuż przed Bożym Narodzeniem ma ją podpisać prezydent Bronisław Komorowski.

(sejm.gov.pl, PZ)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

samotna mama

12.12.2014 17:46:46

Re: Karta Dużej Rodziny. Kogo obejmie i co gwarantuje?

Mam troje dzieci,w tym dwoje dorosłych po 25 roku życia .Trzecie dziecko ma 15 lat uczy się w ostatniej klasie gimnazjum .Niestety obecnie syna wychowuję sama czy należą mi się jakieś ulgi?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

  Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów (...)

 • Ważne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

  Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r., do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić drugą, elektroniczną formę tej Karty. Później (...)

 • Duże rodziny z KDR zyskają jeszcze więcej...

  Nadeszły spore zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 r. upoważniająca do wielu zniżek karta przysługuje tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej (...)

 • Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny

  Rozmaite wydatki można znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również w wersji elektronicznej.

 • Zmiany w rejestrach publicznych

  Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza (...)

NA SKÓTY