Karta Dużej Rodziny. Zobacz gdzie i do czego uprawnia

Eksperci, decydenci i rodziny - spotykali się wczoraj, aby rozmawiać o wyzwaniach związanych z polityką prorodzinną w Polsce i perspektywach, jakie daje program Karty Dużej Rodziny.

W spotkaniu wieli udział prezydent Bronisław Komorowski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Jacek Majchrowski- prezydent Krakowa.

- Wsparcie dużych rodzin to nasz wspólny cel: rządu, samorządów, partnerów biznesowych i instytucji. Dzisiejsze spotkanie to okazja do pierwszych podsumowań, ale także wyznaczenia kolejnych celów. Karta Dużej Rodziny staje się największym i najpoważniejszym programem współpracy administracji z biznesem w Polsce. Cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami, a oferta zniżek dla rodzin wielodzietnych jest coraz bogatsza - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Porady prawne

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Do tej pory ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart. W ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.

Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych posiada już 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 zrobi to w przyszłym roku. 6 województw posiada programy wojewódzkie (lubelskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie). Jeszcze w tym roku dołączyć mają kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, a w przyszłym mazowieckie. KRD działa też w 2 powiatach (kolejne 19 dołączy w tym i przyszłym roku). Łącznie samorządowe karty dla dużych rodzin ma 457 jednostek samorządu terytorialnego.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 29 września br. skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazły się w nim m.in. gwarantowane zniżki dla rodzin wielodzietnych na przejazdy kolejowe i na opłaty paszportowe. Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49%. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem zmian dot. ulg w wydawaniu paszportów, które wejdą od 5 czerwca 2015 r.

Do tej pory do programu przystąpiło wiele firm, a pełna lista zniżek dostępną jest na stronie www.rodzina.gov.pl.

źródło: strona internetowa MPiPS


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika