e-prawnik.pl Porady prawne

Pozostałe

KAS z innowacyjnym narzędziem IT do walki z przemytem

24.3.2020

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyskała innowacyjny system identyfikacji towarów na podstawie zdjęć RTG.

Na czym polega nowe narzędzie?

Automatyczna identyfikacja przedmiotów i maszynowe uczenie z wykorzystaniem sieci neuronowych zwiększą skuteczność kontroli granicznych oraz usprawnią pracę KAS. 

 Dostarczone narzędzie to efekt realizacji zwycięskiego rozwiązania w konkursie MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska.


 

Od 17 marca 2020 r. KAS posiada innowacyjny system IT do wspomagania ochrony polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG. Został on przygotowany z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe i daje możliwość dalszego uczenia się.

Znane są już systemy, które analizują zdjęcia, ale jeszcze nikt nie przygotował skutecznego rozwiązania do analizy zdjęć z urządzeń RTG do prześwietleń towarów wielkogabarytowych. Narzędzie dostarczone resortowi finansów skutecznie identyfikuje przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez graniczne urządzenia RTG. Testy poprawności działania systemu i jego skuteczności, w szczególności modułu analityczno-wnioskującego, wypadły pozytywnie.

Do końca br. KAS planuje objąć nim wszystkie przejścia graniczne. Pozwoli to zwiększyć skuteczność i usprawni pracę funkcjonariuszy KAS podczas kontroli granicznej. Jednocześnie wzmocni ochronę granicy RP przed nielegalnym przemytem.

Wyzwanie MF na MinFinTech

Zrealizowana umowa jest efektem zakończonego konkursu MinFinTech, ogłoszonego w ramach programu GovTech Polska. Ministerstwo Finansów (MF) przygotowało wyzwanie, polegające na stworzeniu systemu informatycznego do szybkiej i automatycznej identyfikacji przedmiotów na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Najlepsze rozwiązanie zaprezentowała firma TENSORFLIGHT POLAND z Białegostoku, z którą MF współpracowało przy powstawaniu systemu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ