Każdy dostanie zdjęcie Twojego dziecka

Posiadacze telefonów komórkowych otrzymają wiadomość z jego fotką oraz opisem wyglądu. Wszystko dla bezpieczeństwa.

Resort spraw wewnętrznych i administracji ogłosił otwarty konkurs na przygotowanie do uruchomienia w Polsce systemu Child Alert. Pozwoli on na natychmiastowe rozpowszechnienie informacji o zaginionym dziecku m.in. poprzez media i wiadomości przesyłane obywatelom.

System Child Alert działa już w 11 krajach Unii Europejskiej. – Wygląda to tak, że w sytuacji zaginięcia dziecka wszyscy posiadacze telefonów komórkowych otrzymują SMS ze zdjęciem dziecka oraz opisem jego wyglądu, billboardy wzdłuż autostrad wyświetlają informacje na temat dziecka, a jego wizerunek jest rozpowszechniany za pośrednictwem stacji telewizyjnych i radiowych oraz internetu – tłumaczy rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Zastrzegła, że o tym czy system zostanie uruchomiony w konkretnym przypadku, decydować będą okoliczności zaginięcia dziecka, stanowiące zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Może tu chodzić np. o to, że dziecko musi przyjmować leki lub zostało uprowadzone na tle kryminalnym. Decyzję każdorazowo podejmować ma policja.

Ministerstwo przeznaczyło w 2011 roku na prowadzenie działań związanych z przygotowaniami do uruchomienia tego systemu 100 tys. zł. System Child Alert powinien działać w naszym kraju jeszcze przed EURO 2012.

- Organizacja, która wygra ogłoszony konkurs, będzie odpowiedzialna przede wszystkim za przygotowanie do uruchomienia w Polsce systemu Child Alert, a także za sporządzenie raportu na temat zasad funkcjonowania tego systemu w krajach Unii Europejskiej i opracowanie koncepcji wdrożenia go na terenie Polski. Będzie również zobowiązana do prowadzenia działań informacyjnych, promujących zasady jego funkcjonowania – informuje Małgorzata Woźniak.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: