Każdy ma prawo do rekompensaty za błędne orzeczenie
Szkody wywołane przez błędne orzeczenia sądowe będą rekompensowane również tym osobom, których sprawy zakończyły się przed wrześniem 2004 roku - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Niedopuszczalność skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia sądu wyrządzającego szkodę jest sprzeczna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (sygn. SK 34/08).
Wyrok pozwala walczyć o odszkodowanie osobom poszkodowanym przez orzeczenia sądów, które stały się prawomocne przed 1 września 2004 roku. Dotychczas było to nie możliwe, ponieważ wystąpienie o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia blokował przejściowy art. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.
Skarga na wspomniany przepis została złożona w Trybunale Konstytucyjnym przez Krystynę H., która została pokrzywdzona przez wyrok o zapłatę. Nie mogła ona jednak dojść swoich praw, ponieważ zaskarżony artykuł zamknął jej drogę do wystąpienia o odszkodowanie za błędne orzeczenie sądu.
Wcześniej poszkodowana wystąpiła do Sądu Najwyższego. Ten uznał, że skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia przysługuje jedynie od orzeczeń, które stały się prawomocne po 1 września 2004 roku.
Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się jednak ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, przyznając rację skarżącej. Stwierdził bowiem, że zaskarżony przepis zamyka drogę sądową dochodzenia naruszonych praw oraz uniemożliwia rozpoznanie sprawy o odszkodowanie. Według Trybunału każdy obywatel powinien mieć prawo do domagania się odszkodowania za błędne decyzje organu władzy publicznej.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?