Każdy wpisze dłużnika na czarną listę

Wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników mogą od dzisiaj składać nie tylko przedsiębiorcy, lecz również osoby prywatne. Wystarczy 200 złotych długu, by znaleźć się na takiej liście.

Wchodząca dziś w życie ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530) sprawi, że odzyskanie zaległych i pożyczonych pieniędzy będzie łatwiejsze. Na nowym prawie skorzystają również wierzyciele alimentacyjni.

Jeszcze wczoraj wnioski o wpisanie na listę dłużników mogły składać do biur informacji gospodarczych jedynie firmy. Od dzisiaj dłużników mogą zgłaszać także osoby fizyczne. Znacznie ułatwi to odzyskiwanie pieniędzy np. pracownikom, którzy nie otrzymali pensji oraz konsumentom oszukanym przez sklepy internetowe czy biura podróży. Zgromadzone na liście dane dłużników będą dostępne m.in. dla banków, firm telekomunikacyjnych czy energetycznych.

Porady prawne

Dłużnika będzie mogła zgłaszać bezpośrednio do BIG także osoba uprawniona do alimentów. Dotychczas prawo do przekazywania informacji o dłużnikach alimentacyjnych mieli jedynie wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Było to możliwe jedynie w stosunku do wierzycieli, którym gmina wypłaca świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Zgłoszenie dłużnika na czarną listę będzie możliwe wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki.

Po pierwsze zobowiązanie musi powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym (np. z tytułu umowy o pożyczkę, umowy o pracę czy umowy z firmą usługową).

Osoba prywatna zgłosi dłużnika do rejestru jedynie wtedy, gdy posiada prawomocny wyrok sądu lub nakaz zapłaty.

Minimalna kwota zobowiązania musi ponadto przekroczyć 200 zł w przypadku dłużnika będącego konsumentem (np. przy pożyczce od innej osoby prywatnej), lub 500 zł w przypadku dłużnika niebędącego konsumentem (np. zaległość pensji od pracodawcy). 

Dłużnik musi przy tym zalegać ze spłatą minimum 60 dni. Musi również upłynąć co najmniej miesiąc od wysłania mu wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do konkretnego biura informacji gospodarczej.

Nowela uprawnia do przekazywania informacji BIG-om również przez tzw. wierzycieli wtórnych, czyli firmy windykacyjne, faktoringowe czy fundusze sekurytyzacyjne.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Weltreise 2012-06-17 07:56:44

    Do 16 lipca za darmo można wpisać. Pozdrawiam. W.

  • halina 2012-06-16 10:39:31

    ile kosztuje taki wpis?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika