KGP pracuje nad równym traktowaniem ze względu na płeć
Bank Dobrych Praktyk, system diagnostyczny, analiza aktów prawnych - to między innymi tym zajmie się Zespół ds. Strategii Równych Szans w Policji. Ma on pokazywać jakie są potrzeby i oczekiwania policjantek oraz policjantów w zakresie równego traktowania ze względu na płeć.
W jego skład wchodzi 18 osób, w tym trzech mężczyzn - to pierwszy taki zespół w służbach mundurowych, który zajmuje się problemami dyskryminacji ze względu na płeć, a którego skład jest mieszany.
Oprócz tego ma zajmować się różnymi problemami począwszy od tych związanych z karierą kobiet w formacji. Wśród kwestii poruszanych będzie liczba policjantek na kierowniczych stanowiskach.
Ale policjantki chcą też zmian w umundurowaniu. Obowiązujące nie przewiduje np. spódnic dla policjantek w umundurowaniu służbowym, ani innych butów niż te typowe do patrolu.
Dwa miesiące temu zainicjowano pracę Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. kobiet w służbach mundurowych przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania. W jego skład wchodzi około 30 kobiet - od dwóch do sześciu reprezentantek służb mundurowych, m.in. Wojska, Policji, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Źródło: policja.pl, msw.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?