Kiedy poznamy następcę prezydenta Kaczyńskiego?
O dacie wyborów prezydenckich zdecyduje pełniący obecnie funkcję głowy państwa Bronisław Komorowski.
Prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Tragiczne odejście Lecha Kaczyńskiego nie oznacza, że ciągłość ta została przerwana.
Zgodnie z art. 131 konstytucji funkcję prezydenta w przypadku śmierci dotychczas urzędującej głowy państwa pełni druga osoba w kraju, czyli Marszałek Sejmu.
W związku z tym obowiązki prezydenta powierzono w sobotę Bronisławowi Komorowskiemu. Oprócz uprawnień Marszałka Sejmu otrzymał on dodatkowo niemal wszystkie uprawnienia właściwe dla prezydenta.
W jego kompetencji leży zatem podpisywanie i wetowanie ustaw czy ratyfikowanie umów międzynarodowych. Przysługuje mu też prawo inicjatywy ustawodawczej. Do czasu wyboru nowego prezydenta może on także wydawać rozporządzenia i zarządzenia. Będzie również reprezentował Polskę w stosunkach zewnętrznych.
Osoba wykonująca obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej nie może natomiast postanowić o skróceniu kadencji Sejmu.
Pierwszą decyzją, podjętą przez Bronisława Komorowskiego jeszcze w sobotę, było ogłoszenie tygodniowej żałoby narodowej.
W czasie trwania żałoby flagi państwowe na gmachach publicznych będą opuszczone do połowy masztu oraz przepasane kirem. Na czas trwania żałoby odwoływane są również imprezy masowe (w tym sportowe), rozrywkowe oraz koncerty.
Obowiązkiem zastępcy głowy państwa jest również zarządzenie wyborów prezydenckich.
- Zamierzam to uczynić po konsultacjach z wszystkimi klubami parlamentarnymi – mówił Marszałek Sejmu w orędziu do narodu polskiego.
Termin o wcześniejszym wyborze prezydenta precyzuje art. 128 ustawy zasadniczej. Według tego przepisu w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej – co następuje m.in. w wyniku jego śmierci – Marszałek Sejmu musi wyznaczając datę wyborów nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu. Ponowny wybór głowy państwa musi się odbyć w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia wyborów.
Następcę tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wybierzemy zatem już w czerwcu. Pierwsza tura musi się odbyć najpóźniej do 20 dnia tego miesiąca. Jeżeli potrzebna będzie druga tura, to nazwisko nowego prezydenta powinniśmy znać do 4 lipca.
Wśród kandydatów na urząd prezydenta znajdują się obecnie: Bronisław Komorowski (kandydat Platformy Obywatelskiej), Andrzej Olechowski (kandydat bezpartyjny), Tomasz Nałęcz (kandydat SdPl) oraz Andrzej Lepper (kandydat Samoobrony).
Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi zmarłego w katastrofie Jerzego Szmajdzińskiego, który był już oficjalnym kandydatem Lewicy. Kandydata nie wybrały ponadto kluby PiS i PSL.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?