Kiedy zmiana przepisów o przenoszeniu numerów?

Informacja dotycząca prac nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych.

We wrześniu 2007 r. roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił z prośbą do ówczesnego Ministra Transportu (obecnego Ministra Infrastruktury) o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad przygotowaną przez UKE zmianą rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych. Prace nad nowelizacją rozporządzenia trwały ponad 1 rok i 3 miesiące i nie zostały zakończone.

Projekt nowelizacji rozporządzenia zakładał uproszczenie procedur przenośności numerów w ten sposób, aby przenoszenie numerów stało się usługą dostępną dla wszystkich potencjalnych klientów, którzy nie korzystali dotychczas z uprawnienia do przeniesienia numeru z uwagi na długotrwałość i skomplikowany charakter tej procedury. W obecnym stanie prawnym proces przeniesienia numeru trwa od siedmiu dni do dwóch miesięcy w zależności od umowy zawartej z abonentem. W związku z tym, abonenci napotykający na swojej drodze bariery związane z przeniesieniem numeru do innego dostawcy, wolą rozwiązać dotychczasową umowę i nawiązać współpracę z innym dostawcą niż wszczynać długotrwałą i sformalizowaną procedurę wymagającą czasu oraz osobistego zaangażowania klienta. Z powyższych względów, założeniem projektowanych zmian było skrócenie terminów dla rozpatrywania wniosków abonentów stacjonarnych publicznych sieci telefonicznych, a także umożliwienie przeniesienia numerów przez abonentów oraz użytkowników końcowych usług przedpłaconych w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych w ciągu jednego dnia.

Porady prawne

  

Od września 2007 r. projekt Prezesa UKE był przedmiotem analizy Ministerstwa Infrastruktury. Prace nad projektem rozporządzenia zostały podjęte przez MI w połowie stycznia 2008 r. Od tego czasu Prezes UKE apelował wielokrotnie do Ministra Infrastruktury o akceptację dla proponowanych kierunków zmian i niezwłoczne rozpoczęcie procesu legislacyjnego, argumentując to faktem, że w Polsce wskaźnik korzystania z usługi przeniesienia numeru jest jednym z najniższych w Europie, a brak stosownych regulacji może stanowić jedną z barier dla prawidłowego rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych.

W kwietniu 2008 r. Ministerstwo Infrastruktury powróciło do dyskusji w sprawie przenośności numerów, po czym w lipcu 2008 r.

przedstawiło Prezesowi UKE własną wersję projektu rozporządzenia. Projekt ten nie wychodził jednak naprzeciw propozycjom zgłoszonym przez Prezesa UKE i nie odzwierciedlał problemów związanych z przenoszeniem numerów w Polsce. Od tego czasu w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęły się, z udziałem Prezesa UKE, prace nad kolejną wersją projektu rozporządzenia zaproponowaną przez Ministerstwo Infrastruktury. W ubiegłym roku zakończono konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe tego projektu rozporządzenia. Projekt został również zaopiniowany przez Rządowe Centrum Legislacji, które zgłosiło do niego uwagi w wielu przypadkach zbieżne ze stanowiskiem Prezesa UKE. Prezes UKE pismem z dnia 15 stycznia 2009 r. przekazał Ministrowi Infrastruktury swoje stanowisko, w którym ustosunkował się do uwag Rządowego Centrum Legislacji i zaproponował sposób uwzględnienia tych uwag, który pozwoliłby na zakończenie prac nad projektem rozporządzenia i wejście w życie projektowanych regulacji.

  

Pismem z dnia 16 stycznia 2009 r. Minister Infrastruktury poinformował jednak Prezesa UKE o wstrzymaniu prac nad projektem rozporządzenia do czasu wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).  

Będą zmiany w przenoszeniu numerów

Źródło: www.uke.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika