Kolejne dokumenty można będzie wysyłać bez podpisu elektronicznego

Resort finansów chce zwiększyć liczbę deklaracji, które można przesyłać przez internet bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym - podaje Tax Care.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego.

Proponuje, aby w ten sposób mogły być przesyłane m.in. formularze dotyczące informacji podsumowującej lub korekty informacji podsumowującej w obrocie krajowym oraz ich odpowiedniki, dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Jak informuje resort w uzasadnieniu, w ubiegłym roku do administracji podatkowej wpłynęło 6,3 mln deklaracji podatkowych, opatrzonych podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W stosunku do roku 2013 jest to wzrost o 50 proc.

Resort, widząc zainteresowanie tą formą komunikacji z organami skarbowymi, proponuje poszerzenie zakresu informacji, które można w ten sposób przesyłać do fiskusa. Dodatkowo - jak czytamy w uzasadnieniu - do tej pory nie zdarzyło się, aby ktokolwiek kwestionował wiarygodność dokumentów, które weryfikuje się przy pomocy informacji o kwocie uzyskanego przychodu. Tymczasem taka możliwość istnieje już od roku 2009, a do resortu wpłynęło 20 mln deklaracji opatrzonych tą uproszczoną formą podpisu elektronicznego.

Jak resort finansów podliczył, obecnie bez podpisu kwalifikowanego można składać 43 deklaracje, dotyczące różnych podatków (najwięcej, bo aż 17, dotyczy podatku akcyzowego). Po poszerzeniu listy o powyższe druki, liczba deklaracji niewymagających podpisu kwalifikowanego wzrośnie do 48.


Porady prawne

proponuje się, aby w ten sposób mogły być przesyłane m.in. formularze dotyczące informacji podsumowującej lub korekty informacji podsumowującej w obrocie krajowym oraz ich odpowiedniki, dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika