Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie z Pocztą Polską na mocy którego potwierdzanie odbioru przesyłek będzie odbywało się elektronicznie. Oznacza to, że sądy nie będą musiały oczekiwać na zwrot potwierdzenia odebrania przesyłki w formie popularnej zwrotki – wszystko ma dziać się elektronicznie.

Porozumienie wyeliminuje nie tylko problem oczekiwania na zwrot potwierdzenia odbioru przesyłek ale także nierzadkie kłopoty związane z zaginięciem papierowych potwierdzeń odbioru przesyłek z sądów.

Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, nowe zasady będą miały w pierwszej kolejności zastosowanie w postępowaniach elektronicznych w elektronicznym postępowaniu upominawczym -  e-sąd. Wiadomość o doręczeniu przesyłki pojawi się w sądzie już w dniu jej doręczenia.

Wprowadzenie takiego systemu rejestracji doręczeń w zwykłych postępowaniach zapewne wpłynęłoby pozytywnie na szybkość  procesów – sądy wyznaczałyby krótsze terminy sądowe, mając ekspresowe potwierdzenie doręczenia pisma stronom czy też uczestnikom postępowania.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

DOM

3.10.2010 10:54:15

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

TA ZDEMORALIZOWANA BANDA NIE UWŁACZAJĄC JEDNOSTKOM, KTÓRZY NIJAK NIE SĄ W STANIE SPRZECIWIĆ SIĘ TYM DEMORALIZATOROM. PONIEWAŻ ICH STATUS SPOŁECZNY OPIERAŁBY SIĘ NA URZĘDZIE PRACY LUB PRACOWNIKA FIZYCZNEGO.NIC TO NIE ZMIENI DOTYCHCZASOWEGO TRYBU POSTĘPOWANIA W SPRAWACH!!!!!!!!!

Tomex

27.9.2010 9:20:3

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Może wreszcie sprawy będą się szybciej kończyć - sędziowie nie będą wyznaczli odległych terminów - czekanie na zwrotki, potwierdzenia tylko jednego dnia zostaną informację, że strona dowiedziała się o sprawie...

Kamila

26.9.2010 18:10:18

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Kolejne koszty, gdyby tylko coś się poprawiło...

Marek Grodzki

26.9.2010 6:31:52

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Ja idę za podszeptem wykładowcy fizyki na Wyższej Szkole Morskiej Pana Kirkiewicza : ?Niech Pan poczeka na wilczy bilet?

miro

25.9.2010 11:25:29

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Petent odbierze albo nie; a i tak uważa się że wezwanie-list- został doręczony.

renata

24.9.2010 19:31:57

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Nie rozumiem komu zalezy na generowaniu kosztów sadowych jak tego typu rozwiazanie jest droższe?

Zbigniew zamyśłew

24.9.2010 18:53:21

Re: Nowe zasady doręczania pism przez sądy

Bez doręczeń przez posłańcow sądowych nic a nic się nie poprawi.Sądy nie radzą sobie m.in ze zmową np.dłuzników z doręczycielami.Poza tym, sądowe doręcz enia były by per saldo tańsze.Co już obliczano w resorcie sprawiedliowości

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.1.2019

  Koniec doręczeń notarialnych

  Nowelizacja ustawy o notariacie przewidziano uchylenie dwóch przepisów dotyczących możliwości dokonywania przez notariusza doręczeń w postępowaniu cywilnym.

 • 30.8.2019

  Wysokie kary dla świadczących usługi transgranicznego doręczania paczek

  Wprowadzenie sankcji dla operatorów pocztowych, którzy nie wypełniają obowiązków wynikających z rozporządzenia unijnego w sprawie transgranicznych usług doręczania paczek, to (...)

 • 10.4.2017

  Uwolnić ptactwo

  Złagodzono ograniczenia związane z występowaniem grypy ptaków. Jakie organiczenia zniesiono? Od kiedy można wypuszczać ptactwo domowe?

 • 11.12.2011

  Jak kontaktować się z organami podatkowymi?

  Prawidłowe spełnianie swoich podatkowych obowiązków oraz skuteczne korzystanie z uprawnień, które przyznaje ustawodawca w ustawach podatkowych, wymaga nie tylko znajomości materialnego (...)

 • 17.9.2019

  Zasady wystawiania faktur do paragonów w 2020 roku

  Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować (...)