Koniec różnicowania składek ze względu na płeć

Nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej eliminuje możliwość różnicowania składek i świadczeń ubezpieczeniowych ze względu na płeć oraz z powodu ciąży i macierzyństwa - czytamy na stronie Sejmu.

Odświeżone przepisy obowiązują od 29 stycznia tego roku. Ustawa wdrożyła do krajowego porządku prawnego zmiany, które wynikają z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie C-236/09 Test-Achats.

W wyroku tym TSUE orzekł o niezgodności art. 5 ust. 2 dyrektywy 2004/113/WE, który zezwalał ubezpieczycielom na proporcjonalne różnicowanie świadczeń ze względu na płeć - z zasadą równego traktowania kobiet i mężczyzn wynikającą z art. 21 i art. 23 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Porady prawne

W celu zapewnienia wykonania wyroku Trybunału, w noweli zaproponowano nadanie art. 18a ustawy o działalności ubezpieczeniowej nowego brzmienia, zgodnie z którym zastosowanie przez zakład ubezpieczeń kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń, nie może prowadzić do różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń poszczególnych osób.

(prezydent.pl, DM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika