Konsultacje dotyczące Taksonomii UE

Konsultacje dotyczące Taksonomii UE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca przedsiębiorców do udziału w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską ws. dalszego rozwoju unijnych ram zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych – tzw. Taksonomii UE.

Komisja Europejska uruchomiła 17 października konsultacje online nt. Taksonomii UE – EU Taxonomy Stakeholder Request Mechanism. Zainteresowane podmioty mogą przedstawić swoją opinię i propozycje dotyczące nowych rodzajów działalności gospodarczych, które mogłyby zostać dodane do Taksonomii UE lub potencjalnych zmian technicznych kryteriów kwalifikacji dla działalności gospodarczych ujętych w rozporządzeniach delegowanych do rozporządzenia (UE) 2020/852 ws. taksonomii.

Porady prawne

Uwagi i propozycje można składać do 15 grudnia 2023 r. Zostaną one następnie przeanalizowane przez Techniczną Grupę Roboczą Platformy ds. Zrównoważonego Finansowania (organ doradczy Komisji Europejskiej).

Więcej informacji nt. nowego mechanizmu można znaleźć na stronie internetowej: https://finance.ec.europa.eu/sustainable-finance/overview-sustainable-finance/platform-sustainable-finance/stakeholder-request-mechanism_en

W przypadku, gdy wezmą Państwo udział w konsultacjach, resort rozwoju zachęca do podzielenia się tą informacją pod adresem: TaksonomiaUE@mrit.gov.pl

Taksonomia UE

Unijna systematyka jest kamieniem węgielnym unijnych ram zrównoważonego finansowania i ważnym narzędziem przejrzystości rynku. Pomaga on w ukierunkowaniu inwestycji na działalność gospodarczą najbardziej potrzebną do transformacji, zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu. Taksonomia jest systemem klasyfikacji, który określa kryteria dla działalności gospodarczej, które są zgodne z trajektorią zerową netto do 2050 r. i szerszymi celami środowiskowymi innymi niż klimat.

Aby osiągnąć cele UE w zakresie klimatu i energii na 2030 r. oraz osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu, kluczowe znaczenie ma ukierunkowanie inwestycji na zrównoważone projekty i działania. Aby to osiągnąć, potrzebny jest wspólny język i jasna definicja tego, co jest „zrównoważone”. Dlatego też w planie działania na rzecz finansowania zrównoważonego wzrostu wezwano do stworzenia wspólnego systemu klasyfikacji zrównoważonej działalności gospodarczej lub unijnej systematyki. 

Unijna systematyka umożliwia przedsiębiorstwom finansowym i niefinansowym wspólną definicję działalności gospodarczej, którą można uznać za zrównoważoną środowiskowo.

W ten sposób odgrywa ważną rolę we wspieraniu UE w zwiększaniu zrównoważonych inwestycji, poprzez tworzenie bezpieczeństwa dla inwestorów, ochronę inwestorów prywatnych przed ekologicznym marketingiem, pomaganie przedsiębiorstwom w stawaniu się bardziej przyjaznymi dla klimatu i łagodzenie fragmentacji rynku.  

Rozporządzenie w sprawie systematyki weszło w życie w dniu 12 lipca 2020 r. Ustanawia ona podstawę unijnej systematyki poprzez określenie czterech nadrzędnych warunków, które musi spełnić dana działalność gospodarcza, aby kwalifikować się jako zrównoważona środowiskowo. 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie systematyki Komisja musiała opracować rzeczywisty wykaz rodzajów działalności zrównoważonej środowiskowo, określając techniczne kryteria kwalifikacji dla każdego celu środowiskowego w drodze aktów delegowanych i wykonawczych.

Przepisy

Warto również do zapoznać się z przepisami:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika