Koszty wysokości egzekucji komorniczej do zmiany?

Już 20 listopada Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną dotyczącą wysokości kosztów egzekucji komorniczej.

Skarżący komornik przeprowadził postępowanie egzekucyjne i postanowieniem w przedmiocie ustalenia kosztów egzekucyjnych określił ich wysokość. Następnie sąd rejonowy zmienił postanowienie komornika sądowego w ten sposób, że zmniejszył znacząco wysokość tych kosztów. Zażalenie komornika zostało oddalone przez sąd okręgowy.

W ocenie skarżącego konstrukcja kwestionowanych przepisów pozostawia sądom do swobodnego uznania obniżanie wynagrodzenia komornika, co przekłada się w niekorzystny sposób na jego sytuację finansową i uszczupla prawa majątkowe. Kwestionowane przepisy naruszają także zasadę demokratycznego państwa prawnego, gdyż brak kryteriów w sposobie obniżania opłaty egzekucyjnej powoduje, że sąd wciela się w rolę ustawodawcy.

Porady prawne

W opinii skarżącego wszystkie podmioty charakteryzujące się daną cechą istotną powinny być traktowane według jednakowej miary, bez dyskryminowania któregokolwiek z nich. Kwestionowane przepisy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji naruszają zasadę równego traktowania przez władzę publiczną, gdyż uprzywilejowują jedną określoną grupę dłużników.

Rozprawie będzie przewodniczył wiceprezes TK Stanisław Biernat, sprawozdawcą będzie prezes TK Andrzej Rzepliński.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 49 ust. 1 zdanie drugie oraz art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 24 września 2004 roku o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego z art. 32 ust. 1 w zw. z art. 2 konstytucji, z art. 2 oraz art. 64 ust. 2 konstytucji.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2014-11-19 22:34:14

    Od tego trzeba zacząć, że prawo egzekucyjne i ustawa o komornikach sądowych jest w trakcie prac nad nowelizacją i każda uwaga i opinie powinny wspomagać te prace. Opinia obiegowa o komornikach ulegnie poprawie i to jest potrzebne. Praca tych przedstawicieli prawa jest potrzebna ale musi być w koordynacji z postanowieniami sądu i to na każdym etapie egzekucyjnym. Sprawy windykacyjne i egzekucyjne mają podłoże przyczynowe zróżnicowane i wymaga to oceny niekiedy indywidualnej. Na to czasu dzisiaj komornik nie posiada. Stosowanie metod dotychczasowych może prowadzić do niekontrolowanego zwiększenia kosztów jak również do krzywdy ludzkiej. Potrzebny jest również zintegrowany system informatyczny z sądami oraz ustalone metody przesyłów elektronicznych. Dobrą w przeszłości była funkcja sędziego prowadzącego sprawy wymagające dłuższych wyjaśnień. Nie może być interpretacja taka, że w 100% winny jest dłużnik ponieważ prawo tak ustawione zniewala komorników i związuje możliwości działań co prowadzi niekiedy do strat na wielką skalę.

  • okradziony 2014-11-19 15:10:03

    Komornicy to naciagacze. Sami ustalają sobie koszty, np. zastępstwa adwokackiego dla dłuznika, w sytuacji gdy ten dłużnik NIE MA I NIE POTRZEBUJE AKWOKATA W POSTEPOWANIU KOMORNICZYM!!! Jest to zwykłe chamskie naciaganie. I jest ono "honorowane" przez NIEZAWISŁY sąd (

  • mimi 2014-11-18 19:46:16

    Zawodowo potrącam dłużnikom z pensji pieniądze na rzecz komorników. Uważam, że komornicy bogacą się na biedzie dłużników. Jeśli będzie zmiana na korzyść komorników, to w tym kraju wkrótce będzie więcej dłużników niż zwykłych obywateli-zadłużeń komorniczych nie da się spłacić przy średnich zarobkach nie przekraczających 2000zł, nie jest przecież tajemnicą, że większość zatrudnionych w mojej ojczyźnie pracowników nie zarabia więcej. A ile osób pracuje na czarno, tylko dlatego, że mają zobowiązania komornicze...?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika