Kradzież samochodu i problem z odszkodowaniem. Jak uniknąć?

Zobacz ranking najczęściej kradzionych samochodów. Zazwyczaj łupem złodziei pada Volkswagen Passat.

Na terenie całego kraju skradziono w zeszłym roku dokładnie 16.575 aut – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji.

Jest to nieznaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2010, kiedy zgłoszono 16.539 takich przypadków. Wśród zatrzymanych znajdziemy zarówno uczniów, biznesmenów, bezrobotnych, czy seniorów na emeryturze.

Najczęściej złodziej włamuje się do auta na ulicy (7.069 przypadki) oraz na parkingu (6. 995 kradzieże). Auta giną też spod hipermarketów, a nawet ze stacji benzynowych, gdy kierowca pójdzie zapłacić za tankowanie.

Porady prawne

- Według samych pokrzywdzonych wartość skradzionych samochodów wyniosła w zeszłym roku 509,8 mln złotych – informują policjanci.

Ranking najczęściej kradzionych w 2011 roku samochodów otwiera Volkswagen Passat. Auto tego producenta zamyka również pechową listę.

15 najczęściej kradzionych samochodów
Zobacz całą galerię!

 

 Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Stołeczni policjanci przypominają, że parkując auto należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed kłopotami.

- Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, coraz częściej złodzieje kradną pozostawiony sprzęt elektroniczny np. laptopy czy nawigacje satelitarne – radzą funkcjonariusze.

O CZYM JESZCZE MUSISZ PAMIĘTAĆ?
JAK UNIKNĄĆ PROBLEMÓW Z ODSZKODOWANIEM?

CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Opuszczając samochód pamiętajmy, by zabrać ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze zamykajmy szyby i włączajmy system alarmowy. Szukając miejsca parkingowego starajmy się wybrać miejsca zaludnione i dobrze oświetlone.

Po wyciągnięciu bagaży zwróćmy uwagę, czy klapa bagażnika jest dobrze zatrzaśnięta. Parkując na posesji czy w garażu nie otwierajmy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce. Jeżeli mamy radio z panelem, to panel zabierzmy ze sobą.

Jak uniknąć problemów z odszkodowaniem?

Osoby, które mają wykupione Autocasco (AC), mogą liczyć w razie kradzieży na wypłatę odszkodowania. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze dostaniemy pieniądze.

W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeniowe wyłączają swoją odpowiedzialność. Odpowiednie zapisy znajdują się w każdej umowie (ogólne warunki ubezpieczenia), jaką podpisujemy przy kupnie AC.

Mimo, że w zależności od ubezpieczyciela mogą się one różnić, zazwyczaj każdy zastrzega, że nie wypłaci pieniędzy jeśli nie zabezpieczono należycie wszystkich kompletów kluczyków i dokumentów samochodu – co uniemożliwia ich przedstawienie przy zgłoszeniu szkody.

Dlatego – jeśli w razie kradzieży nie chcemy mieć problemów z wypłatą odszkodowania – powinniśmy pamiętać, by nie zostawiać w samochodzie kluczyków, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Problem będziemy mieli również w przypadku, gdy wewnątrz auta zostawimy pilot umożliwiający odblokowanie alarmu antywłamaniowego.

Powyższe zasady będą oczywiście nieważne, gdy samochód zostanie utracony wskutek rozboju, czyli np. jeśli złodziej pobije kierowcę, zabierze mu kluczyki i odjedzie.

Ważne jest również to, by po kradzieży w porę powiadomić policję oraz zakład ubezpieczeniowy. Ile mamy na to czasu? Musimy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przeważnie jest to doba od chwili, gdy zauważyliśmy zniknięcie auta.

- Policja w związku z otrzymaniem zgłoszenia o kradzieży prowadzi własne postępowanie, a uzyskane materiały dowodowe są wykorzystane przez zakład ubezpieczeń do ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej – czytamy na stronie Rzecznika Ubezpieczonych.

Pamiętajmy też, że zakłady ubezpieczeniowe traktują swoich klientów bardzo restrykcyjnie. Często mimo argumentów poszkodowanego oraz rzecznika ubezpieczonych nie dochodzi do zmiany stanowiska w zakresie odmowy wypłaty odszkodowania.

W takiej sytuacji zostaje nam przeniesienie sporu do sądu powszechnego. Może się to okazać jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy za skradzione auto.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz, Warszawa 2014-03-01 11:03:42

    Ważniejsza jest statystyka w postaci stopy procentowej: liczba skradzionych danej marki (lub rodzaju i wieku) w stosunku do liczby zarejestrowanych tej marki (lub rodzaju i wieku). Bo wtedy, gdy Pasatów jest np. 100 razy więcej niz Mercedesów S, to czy 10 razy częstsze kradzerze Passatów to gorzej dla Pasatów czy (tak naprawdę) znacznie gorzej dla Mercedesów S.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika