Kto nas wyleczy w nocy i w święta?

Pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do służby zdrowia w dni wolne od pracy, w święta oraz w nocy. Poprawę mają przynieść odrębne kontrakty na świadczenia pomocy doraźnej, jakie NFZ będzie zawierał ze świadczeniodawcami.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma ułatwić życie pacjentom, zapewniając im lepszy dostęp do podstawowej opieki medycznej. Zdarza się bowiem, że ośrodek zdrowia jest w nocy zamknięty, a lekarz rodzinny nie zawsze pracuje w święta .

Obecnie leczenie pacjentów poza godzinami pracy podstawowej służby zdrowia - w nocy, w dni wolne oraz w święta - realizowane jest w ramach umów, jakie placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) podpisują z NFZ. Placówki te, jeżeli nie mogą same podołać zadaniu, mogą podpisywać umowy z innymi podmiotami lub oddziałami ratunkowymi, które przejmują od nich pacjentów „po godzinach pracy".

System ten jednak się nie sprawdza. - Jak wynika z kilkuletnich doświadczeń funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczeniodawcy pomimo zawartych umów nie realizują w stopniu zadawalającym świadczeń w przedmiotowym zakresie - czytamy w uzasadnieniu noweli.

Przeprowadzone przez NFZ kontrole wykazały ponadto, że pacjenci nie zawsze wiedzą, do kogo mają się zgłosić po pomoc, gdy placówki POZ są zamknięte. Brakuje jednoznacznej informacji o zakresie i podmiotach, które powinny zapewnić im świadczenia „po godzinach".

Często lekarze i pielęgniarki nie mogą udzielić pomocy, ponieważ w tym samym czasie zobowiązani są do udzielania świadczeń gdzie indziej, w ramach odrębnie zawartych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie mogą więc pojawić się w dwóch miejscach jednocześnie.

W związku z tym zgłoszono zmiany w sposobie organizacji udzielania świadczeń pomocy doraźnej, świadczonej w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano oraz w dni wolne od pracy i w święta.

Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby od 2010 roku świadczenia te były bezpośrednio wykonywane przez tego świadczeniodawcę, który podpisze z Funduszem kontrakt. Nie oznacza to, że placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie będą mogły podpisywać takich umów z NFZ. Nie będzie jednak możliwości „oddawania" zleceń innym podmiotom.

Umowy będą zawierane po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert i rokowań.

- Powyższa zmiana w sposób znaczący poprawi jakość udzielanych świadczeń, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał możliwość wyboru najkorzystniejszej z ofert złożonych w postępowaniu konkursowym, a tym samym wpłynie na konkurencyjność wśród świadczeniodawców, co przyczyni się do podwyższenia jakości udzielanych świadczeń i zwiększenia ich dostępności dla świadczeniobiorców - uzasadnia ustawodawca.

Świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej będzie ponadto informował pacjentów o zasadach i organizacji pomocy doraźnej, umieszczając na ten temat informację w swoich oddziałach oraz w głównej siedzibie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika