Kto zastąpi Rzecznika Praw Obywatelskich?

Po śmierci Janusza Kochanowskiego urzędem kieruje tymczasowo jeden z jego zastępców - Stanisław Trociuk. Kandydatów na nowego rzecznika powinniśmy poznać najpóźniej na początku maja.

Dr Janusz Kochanowski zginął w katastrofie samolotu TU-154 pod Smoleńskiem.

Ostatnią decyzją Janusza Kochanowskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich było wystosowanie apelu do Ombudsmana Federacji Rosyjskiej, aby wspólnie uznać Katyń za miejsce pojednania i spotkań Polaków i Rosjan.

Do wyboru następcy tragicznie zmarłego Janusza Kochanowskiego pracą Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pokieruje Stanisław Trociuk.

Jako zastępca jest on upoważniony do wnoszenia prawnych środków zaskarżenia oraz występowania z wnioskami, o których mowa w art. 14 i art. 16 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich – poinformowało biuro RPO.

Porady prawne

Oznacza to, że zastępca może m.in. występować do Trybunału Konstytucyjnego, zgłosić udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawach skarg konstytucyjnych i brać udział w tym postępowaniu czy występować z wnioskami do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów prawnych budzących wątpliwości w praktyce lub których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie.

Posłowie muszą wybrać jednak nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgodnie z konstytucją rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Procedurę wyboru określa art. 30 regulaminu Sejmu, według którego kandydatów na to stanowisko może zgłosić marszałek izby albo co najmniej 35 posłów w ciągu 21 dni od "od dnia odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu" RPO – w tym przypadku od dnia śmierci Janusza Kochanowskiego.

Według ustawy zasadniczej Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany na 5 lat. Nie może w tym czasie zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej ani wykonywać innych zajęć zawodowych. Nie może również należeć do partii politycznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika