Lasom grozi zagłada

UE zamierza ograniczyć nielegalny import drewna.

Co roku nielegalny wyrąb pustoszy miliony hektarów lasów. Większość drewna trafia do Europy - jednego z największych na świecie rynków wyrobów drewnianych, takich jak tarcica, sklejka czy meble, a około 20 proc. tego importu pochodzi z nielegalnych źródeł.

Dotychczas UE wspierała dobrowolne działania English mające ograniczyć nielegalny wyrąb drzew. Jednak zgodnie z nowym wnioskiem legislacyjnym importerzy będą mieli obowiązek podjęcia określonych kroków, aby upewnić się, że drewno zostało legalnie pozyskane. Nowe rozporządzenie będzie także miało zastosowanie do producentów drewna w UE, gdzie również zdarzają się przypadki nielegalnego wyrębu.

Porady prawne

Nielegalny wyrąb drzew wyrządza szkody środowisku naturalnemu, przyspiesza wylesianie, utratę różnorodności biologicznej English i powoduje zmiany klimatu. Wylesianie odpowiada za 20 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych.

Problem staje się coraz poważniejszy. Obecnie ponad połowa całości nielegalnego wyrębu odbywa się w ekologicznie wrażliwych regionach - w dorzeczu Amazonki, Afryce Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. W niektórych krajach ta nielegalna działalność jest tak rozpowszechniona, że znacznie przewyższa legalną produkcję drewna.

Problem wylesiania ma być głównym tematem zbliżających się międzynarodowych rozmów w sprawie zmian klimatu. Komisja proponuje wprowadzenie światowego systemu, mającego na celu nagradzanie rozwijających się krajów za ograniczenia emisji gazów cieplarnianych osiągnięte dzięki powstrzymaniu procesu wylesiania Englishfrançais .

Nielegalny wyrąb drzewa stanowi problem nie tylko w dziedzinie środowiska naturalnego. Prowadzi on do wyniszczenia zasobów naturalnych i pozbawia ludność tubylczą i lokalną możliwości zatrudnienia i środków do życia. Sprzyja korupcji i przestępczości zorganizowanej, a zyski często są przeznaczane na finansowanie regionalnych konfliktów zbrojnych.

Poza tym zjawisko to powoduje miliardowe straty w dochodach budżetów krajowych i osłabia konkurencyjność legalnej działalności związanej z wyrębem, zarówno w krajach importujących, jak i eksporujących.

Walka z nielegalnym wyrębem oraz handlem nielegalnie pozyskanym drewnem - projekty wspierane przez UE English.

Źródło: Komisja Europejska, http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika