Łatwiej postawić maszt komórkowy
Maszty komórkowe pojawią się tam, gdzie obecnie jest to zabronione. Gminy muszą zlikwidować zakazy o ich stawianiu na swoim terenie w ciągu 12 miesięcy.
Wchodząca jutro w życie ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma znacznie przyśpieszyć i ułatwić stawianie masztów komórkowych.
Gminy nie zabronią stawiania masztu
Dokument nałoży nowe obowiązki na wszystkie gminy, które stosują obecnie zakazy stawiania stacji bazowych telefonii komórkowych na swoim terenie. Dostaną one 12 miesięcy – licząc od jutra – na weryfikację swoich planów miejscowych i umożliwienie firmom telekomunikacyjnym inwestycji z zakresu łączności.
Gmina będzie mogła zakazać stawiania masztu w określonym miejscu jedynie wtedy, gdy będzie to konieczne dla ochrony bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, ochrony środowiska, przyrody czy naszego zdrowia.
Jeżeli po 12 miesiącach gmina nie przedstawi wojewodzie zmienionego planu miejscowego, to dokona on zmian osobiście, wydając w tej sprawie rozporządzenie zastępcze. Plan zmieniony w takim trybie wywoła takie same skutki prawne, jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Od masztu głowa nie boli?
Jeszcze przed rozpoczęciem budowy konstrukcji telekomunikacyjnych podejmowane są działania mające sprawdzić, czy budowle te zaprojektowane są zgodnie z przepisami i czy ściśle spełniają warunki bezpieczeństwa.
- Dodatkowo po wybudowaniu masztu, jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji urządzenia, dokonuje się pomiaru pól elektromagnetycznych. Wyniki muszą być zgodne z normami wyznaczonymi w przepisach prawa. Jeżeli zostaną przekroczone, to maszt nie zostaje oddany do eksploatacji – wyjaśnia w rozmowie z e-prawnik.pl Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Rzecznik tłumaczy, że obecnie na Ziemi nie ma miejsc wolnych od pola elektromagnetycznego, a różnice dotyczą tylko natężenia i częstotliwości poszczególnych fal stanowiących składnik tych pól.
- W Polsce mamy ponadto jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów odnoszących się do stacji bazowych telefonii komórkowej. Gęstość mocy pola elektromagnetycznego musi być w naszym kraju o 45 razy niższa niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej – mówi Bodnar.
Mimo budowy masztów zgodnie z wytycznymi prawa rocznie notuje się w Polsce około trzydziestu tzw. punktów zapalnych. W miejscach takich lokalne społeczności łączą się w komitety i wyrażają swój protest przeciw komórkowym nadajnikom.
Często do takich miejscowości wzywana jest właśnie Inspekcja Sanitarna, od której mieszkańcy skarżący się np. na ból głowy żądają przeprowadzenia dodatkowych pomiarów promieniowania.
- Nie pamiętam jednak, aby zdarzyło się kiedykolwiek, że wykazano w takich miejscach przekroczenie dopuszczalnych norm – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Dodaje on, że podobnie ludzie reagowali w Anglii po uruchomieniu pierwszej kolei. – Tam również skarżono się na bóle głowy, a mieszkańcy twierdzili, że przez pociągi kury przestały się nieść – przypomina Jan Bondar.
Anteny na dachach bez pozwoleń na budowę
Już wczoraj weszło natomiast w życie rozporządzenie o warunkach, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie. Doprecyzowano w nim definicję telekomunikacyjnego obiektu budowlanego.
Według nowych przepisów są nimi tylko wolno stojące konstrukcje wsporcze anten i urządzeń radiowych, w tym wolno stojące maszty antenowe i wieże antenowe. Budowlami telekomunikacyjnymi nie są już natomiast maszty i anteny montowane na dachach budynków – zaliczono je do kategorii urządzeń.
Oznacza to, że na instalowanie anten i masztów na obiektach budowlanych nie trzeba od wczoraj pozwolenia na budowę. Dotychczas była to kwestia sporna i różnie interpretowana przez sądy. Teraz jasne jest, że pozwolenie konieczne będzie tylko w przypadku instalowania wolno stojącego masztu lub anteny.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?