Lekcje prawa w szkołach. Jak to działa?

- Każdy uczeń powinien znać swoje prawa, ale i obowiązki. Sprzyjają temu organizowane przez środowiska prawnicze lekcje prawa - powiedziała Urszula Augustyn w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Stowarzyszenie Iustitia przygotowało, skierowaną do młodzieży, publikację Apteczka prawna - Lex bez łez.

Książka powstała z inicjatywy i pod kierunkiem Śląskiego Oddziału stowarzyszenia, który od kilku lat pro bono realizuje projekt edukacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W projekt zaangażowane są także oddziały stowarzyszenia z Warszawy, Wielkopolski i Wrocławia.

Książka jest wynikiem współpracy sędziów z m.in. Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Oddziałem Śląskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Polską Izbą Ubezpieczeń.

- Tego rodzaju poradnik powinien mieć i znać każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. To świetne źródło wiedzy. Język, grafika i sposób przedstawiania informacji na pewno zainteresują młodzież - powiedziała Urszula Augustyn, sekretarz stanu w MEN, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. - Edukacja prawna jest ważnym elementem przygotowywania młodych ludzi do dorosłego życia, uczenia ich odpowiedzialności za własne decyzje i czyny. Dlatego ministerstwo edukacji narodowej angażuje się w tego rodzaju inicjatywy, jak ta stowarzyszenia „Iustitia" - dodała.

Apteczka prawna - Lex bez łez odbiega od tradycyjnych podręczników prawniczych. Książka została zainspirowana przez uczniów uczestniczących w projekcie. Porusza zagadnienia z wielu dziedzin prawa, w tym szeroko pojętego prawa cywilnego, karnego, a nawet podatkowego. Wskazuje jak należy zachowywać się przed sądem i jakie jest znaczenie takich konstytucyjnych wartości jak niezawisłość sędziowska, czy niezależność sądownictwa. Wszystko to napisane jest w przystępny dla młodzieży sposób, przy użyciu wielu obrazowych przykładów.

Porady prawne

źródło: men.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika