Lepiej wykształceni i ... uczciwsi
Wiosna to dla uczniów, a często także ich rodziców, okres przełomowych egzaminów: gimnazjalnych, maturalnych. W jednym z ostatnich sondaży podjęliśmy temat edukacji i wykształcenia w Polsce - interesowało nas, w jakim stopniu są to dobra istotne, pożądane.
Polacy powszechnie uważają, że warto się kształcić (91%). Od 1993 roku znacznie wzrósł (o 15 punktów) odsetek badanych doceniających wykształcenie, zmalał zaś (o 13 punktów - do 7%) negujących jego wartość. Ostatnie szesnaście lat to okres znacznego wzrostu aspiracji edukacyjnych. Wyższego wykształcenia pragnęłoby obecnie dla córki 86% badanych (od 1993 roku wzrost o 22 punkty), a dla syna - 84% (wzrost o 19 punktów).
Czy wyższe aspiracje oznaczają również większe przyzwolenie na nieuczciwe sposoby osiągania celów edukacyjnych? Kiedy dwanaście lat temu zapytaliśmy o stosunek do ściągania na egzaminie maturalnym, okazało się, że ponad połowa Polaków akceptuje takie postępowanie, a tylko nieco więcej niż jedna czwarta je potępia. Od tamtego czasu społeczna percepcja ściągania na maturze zasadniczo się zmieniła - przyzwolenie znacznie spadło, choć bez wątpienia nie można powiedzieć, że obecnie jest ono jednoznacznie kwalifikowane jako zachowanie naganne.
Źródło: www.cbos.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?