Maksymalna cena za gaz dla piekarni

Ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą maksymalną cenę za gaz dla piekarni, cukierni i spółdzielni spożywczych. Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. wyniesie ona 200,17 zł/MWh.

- "To bardzo dobra wiadomość, na którą czekali właściciele piekarni i cukierni, ale również konsumenci. Szacujemy, że z pomocy skorzysta ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw" – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Maksymalna cena gazu to kolejny już element rządowych działań, mających przeciwdziałać wysokim cenom energii spowodowanych przede wszystkim rosyjską agresją w Ukrainie.

- "Wsparcie, które pomoże zachować ciągłość działania, dotrze przede wszystkim do małych, rodzinnych piekarni. Pomocą zostaną też objęte spółdzielnie spożywcze – to wynik naszych konsultacji z branżą piekarniczą" – dodał szef MRiT.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Porady prawne

Dla kogo?

Z maksymalnej ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie (kod PKD 10.71.Z), w tym spółdzielnie spożywcze.

Zasady?

Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni. Wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat.

Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe, będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika