Męski świat polityki? Czekamy na Twoją opinię!
Niedawne badanie Eurobarometru wykazało, że Europejczycy domagają się większego uczestnictwa kobiet w polityce. Dwie trzecie respondentów uważa, że w polityce dominują mężczyźni, jednak tylko co dziesiąty uważa, że krajowy parytet byłby właściwą receptą na nierówności. Wyniki sondażu zaprezentowano w środę, czwartego marca podczas seminarium dla dziennikarzy w Parlamencie Europejskim.
Kobiety bardziej zaniepokojenie sytuacją ekonomiczną
Badanie wykazało, że kobiety, bardziej niż mężczyźni są zainteresowane sytuacją gospodarczą, ryzykiem globalizacji oraz wpływem wspólnej waluty - euro. Kobiety chcą, by Parlament Europejski wystąpił o prawa kobiet do emerytury za okres, gdy opiekują się dziećmi.
Demokracja, w której nie ma miejsca dla 52 procent populacji, tam, gdzie zapadają najważniejsze decyzje, nie jest prawdziwą demokracją, powiedziała na spotkaniu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström.
Podziel się z nami swoją opinią. W jaki sposób można zwiększyć udział kobiet w polityce? Czy powinno się wprowadzić krajowe limity wyrównujące szanse kandydujących kobiet i mężczyzn? O co Parlament Europejski powinien walczyć w imieniu kobiet? Dodaj swój komentarz (link pod tekstem).
Męski świat polityki?
Kobiety, słabiej niż mężczyźni interesują się polityką, wynika z sondażu Eurobarometru. Jednocześnie szacowana frekwencja w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego nieznacznie tylko różni się w zależności od płci: 28 procent kobiet i 31 procent mężczyzn deklaruje uczestnictwo w wyborach.
Zdecydowana większość badanych mężczyzn (77 procent) zgadza się z twierdzeniem, iż na scenie politycznej dominują mężczyźni i że obecność kobiet w polityce doprowadziła do zmiany stylu jej sprawowania.
W odpowiedzi na pytanie, jakie kryteria będą decydować o wyborze danego kandydata, dwie trzecie kobiet stwierdziła, że dla nich doświadczenie w kwestiach europejskich liczy się bardziej niż poglądy polityczne przyszłego posła.
W badaniu brało udział 35 000 kobiet i 5 500 mężczyzn ze wszystkich 27 państw Unii Europejskiej.
Więcej informacji :
Wybory a równouprawnienie (EN)
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?