MG kontynuuje prace nad regulacjami pakietu klimatycznego
Ministerstwo Gospodarki zwróciło się do przedsiębiorstw energetycznych z prośbą o informację nt. planowanych inwestycji w nowe moce wytwórcze i zgłoszonych przez nie wniosków o przyłączenie nowych źródeł do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Zostaną one przedstawione Radzie Ministrów w sprawozdaniu o zakresie ewentualnego skorzystania przez Polskę z derogacji wynikającej ze zmienionej dyrektywy ETS.
Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło kolejny etap działań, których celem jest wyjaśnienie wątpliwości związanych z realizacją regulacji przyjętych w ramach pakietu klimatyczno-energetycznego. Chodzi tu przede wszystkim o art. 10c dyrektywy ETS, który określa zasady derogacji m.in. dla polskiego sektora energetycznego, i związane z nim kwestie darmowego przydziału uprawnień dla operatorów energetycznych.
W II połowie maja br. resort zwrócił się do spółek energetycznych z prośbą o szczegółowe informacje nt. planowanych na lata 2013-20 inwestycji w nowe moce wytwórcze. Zweryfikowana lista takich przedsięwzięć znajdzie się w okresowym raporcie z wyników nadzoru nad bezpieczeństwem zaopatrzenia w energię elektryczną. Zostanie on przekazany Komisji Europejskiej w sierpniu br.
MG podejmuje wszelkie działania, które umożliwią działającym w kraju firmom energetycznym wykorzystanie w pełni niewątpliwego sukcesu, który stał się udziałem Polski w grudniu 2008 r. Resort zaapelował w przedmiotowym wystąpieniu do wszystkich firm o przekazywanie kompletnych i rzetelnych informacji nt. prowadzonych obecnie działań inwestycyjnych, co znacznie ułatwi proces ustalenia listy prowadzonych inwestycji do konsultacji z KE.
Pierwsze spotkanie strony rządowej z przedstawicielami sektora energetycznego w celu wyłonienia maksymalnej liczby instalacji, które kwalifikowałyby się do uzyskania darmowych uprawnień od 2013 r., odbyło się w MG już 16 grudnia 2008 r., cztery dni po zakończeniu kluczowego posiedzenia Rady Europejskiej.
Efektem tego spotkania było zgłoszenie rządowi projektów inwestycyjnych rozpoczętych wg stanu na 31 grudnia 2008 r. Propozycje firm miały jednak najczęściej charakter roboczy, a większość z nich była nadal we wstępnej fazie zaawansowania. Dane te nie pozwalały na właściwą agregację i przedstawienie Komisji Europejskiej w celu dokonania dalszych ustaleń co do rozdziału darmowych uprawnień dla polskiej energetyki od 2013 r.
Formularz dot. planowanych przez firmy inwestycji można znaleźć na stronie internetowej MG.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?