Minister sprawiedliwości i prokurator generalny rozdzieleni

Prezydenckie weto - do ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zostało odrzucone przez sejm.

Sejm odrzucił weto Lecha Kaczyńskiego do ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze. W głosowaniu wzięło udział 420 posłańców. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 264 z nich, 156 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. We wniosku prezydenckiego weta zaznaczono, że przyjęcie ustawy przyczyni się do wzmocnienia korporacyjnego charakteru prokuratury.

„Warto przy tym zauważyć, iż przyjęte w ustawie rozwiązania w oczywisty sposób prowadzą do powstania kolejnej prawniczej korporacji zawodowej, tym razem jednak wyposażonej w potężne instrurnentariurn władzy publicznej, a pozostającej poza realną, bieżącą kontrolą władz państwowych" - motywował swoje postanowienie Lech Kaczyński.

Przyjęta ustawa wejdzie w życie 31 marca 2010 roku, rozdzielając funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prokurator generalny wybierany będzie przez prezydenta spośród dwóch kandydatów. Pierwszego z nich wskaże Krajowa Rada Sądownictwa, drugiego - Krajowa Rada Prokuratorów. Stanowisko prokuratora generalnego będzie mógł objąć na jedną, sześcioletnią kadencję jedynie prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Potrzebę rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego podparto licznymi postulatami naukowców oraz polityków reprezentujących różne siły polityczne. Według autorów nowelizacji łączenie w polskich realiach tych funkcji prowadzi do upolitycznienia prokuratury oraz jej działań - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2012-03-04 17:14:19

    To pierwszy krok na drodze do prawdziwej DEMOKRACJI , kolejnym powinny byc IMUNITETY sedziow i prokuratorow .W panstwie demokratycznym nie powinno byc " Swietych Krow " - wszyscy bez wyjatku maja byc rowni wobec PRAWA ,z tego beda same korzysci dla kraju i obywateli


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika