Ministerstwo edukuje. Opublikowało ulotkę

Co zrobić po otrzymaniu nakazu zapłaty, jak działa e-sąd - odpowiedzi na te i inne pytanie wszyscy zainteresowani znajdą w przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ulotce informacyjnej.

Publikację od dziś można znaleźć na stronie internetowej resortu i stamtąd ją pobrać. Wkrótce ulotka zostanie opublikowana także na stronach internetowych sądów. Wszystko po to, by zawarte w niej informacje trafiły do jak największej liczby zainteresowanych - informuje resort.

- E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze cieszy się nieustającą popularnością. Jednak wiele osób, występujących przed sądem, często nie ma wiedzy na temat przysługujących im praw - mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Jacek Gołaczyński. - Nasza ulotka zawiera podstawowe informacje na ten temat, opisane w przystępny sposób. Jestem przekonany, że okaże się ona przydatna - dodaje.

Porady prawne

Z ulotki można dowiedzieć się m.in., że e-sąd wydaje nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Pozostałe sądy wydają nakazy w zwykłym (papierowym) postępowaniu upominawczym.

Strona dochodząca roszczenia zawsze kontaktuje się z sądem poprzez internet. Pozwany może korzystać z internetu, jednak dopóki nie wniesie pisma drogą elektroniczną może składać pisma papierowe poprzez tradycyjną pocztę. Sąd doręcza pozwanemu pisma w postaci papierowej, dopóki pozwany nie wniesie do sądu pisma w tym postępowaniu poprzez internet - informuje resort w swojej ulotce.

Pozwany dysponuje prostym środkiem prawnym - sprzeciwem - służącym podważeniu skuteczności wydanego nakazu zapłaty. Po wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty traci
moc i sprawa jest rozpoznawana w dalszym ciągu. E-sąd przekazuje sprawę do
sądu, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania.

(MM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grazyna Piszczoła 2014-10-09 11:04:29

    Kto zajmie się sprawami windykacyjnymi, które żądają zapłaty w uproszczonym postępowaniu przez w-sąd (elektroniczny)i są pseudo wierzycielami którzy kupują wierzytelności zbiorowo na kilogramy . Często wierzytenośc jest długiem przedawnionym. Kto ma się zając tą sprawą.Wiadomym jest że przekazywanie cesji nie dotyczy to tylko jednej osoby a kilkudziesięciu lub setki osób. Chociaż jest to przestępstwo Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna nie zauważa że pseudo wierzyciele jak KRUK i córki kruka zarabiają krocie. Firma te są zarejestrowana w Luksemburgu.W Polsce nie płaca żadnych podatków. Polskie prawo to złe prawo, które niszczy obywatela polskiego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika