Ministerstwo Sprawiedliwości zlustruje prezesa gdańskiego Sądu Okręgowego

Dwutygodniowa kontrola jest związana z niezadowalającą - w ocenie resortu - postawą Ryszarda Milewskiego oraz podległej mu instytucji w sprawie Marcina P.

Lustrację przeprowadzą wizytatorzy z Sądu Administracyjnego z Poznania. Ich zadaniem będzie przyjrzenie się działalności nadzorczej prezesa Ryszarda Milewskiego. Głównie nieprawidłowości zarzucone gdańskim sądom przez resort Jarosława Gowina dotyczą wykonywania orzeczeń o postępowania karne w przestępstwach skarbowych ciążących na byłym szefie firmy Amber Gold - Marcina P.

Decyzja o dokładnym przyjrzeniu się działalności Ryszarda Milewskiego jest konsekwencją wystąpienia Jarosława Gowina z 4 września 2012 roku. Wtedy to minister sprawiedliwości wezwał prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Annę Skupną, do przedstawienia informacji uzupełniających w sprawie Marcina P.

Najistotniejsze informacje, o które wystąpiło ministerstwo, dotyczą sprawności i terminów, w których prowadzone były postępowania w jednej ze spraw toczonych przeciw byłemu szefowi Amber Gold. Zdaniem ministerstwa wyjaśnienia wymagają również okoliczności współpracy gdańskich sądów z Biurem Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego.

Wykrycie nieprawidłowości nie będzie jednoznaczne z odwołaniem Ryszarda Milewskiego. By do tego doszło, zgodę wyrazić musi Krajowa Rada Sądownictwa.

(BS)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.11.2017

  Odwołanie dyrektorów i prezesów sądów

  W związku z zatrzymaniami dyrektorów krakowskich sądów w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o ich natychmiastowym odwołaniu. Odwołani (...)

 • 24.3.2017

  Zarządzanie sądami

  Przyjęta przez parlament nowelizacja dotyczy rozdzielenia funkcji z zakresu administracji sądowej, związanych z wykonywaniem zadań orzeczniczych, należących do kompetencji prezesa sądu, od czynności (...)

 • 16.4.2017

  Zmiany w sądach

  Nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych ma na celu uporządkowanie systemu pracy dyrektorów sądów i zwiększenie sprawności w zarządzaniu kadrami i finansami sądów. (...)

 • 8.5.2018

  Co nowego w sądownictwie?

  Prezydent podpisał 3 ustawy dotyczące szeroko rozumianego sądownictwa.

 • 11.1.2005

  Zmiany w postępowaniu cywilnym od 19 sierpnia 2004 r.

  19 sierpnia 2004 r. wchodzą w życie pierwsze zmiany kodeksu postępowania cywilnego. Są to zmiany w zakresie postępowania gospodarczego. Zmiany bardzo istotne, bo z dniem wejścia ich w życie w sprawach (...)