Ministerstwo szykuje poprawkę prawa podatkowego

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującym opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC). Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych.

Jego rozwiązania zakładają zwalczanie procederu unikania opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów do spółek położonych w krajach o niskim poziomie opodatkowania - czytamy na stronach ministerstwa. Tego typu przepisy posiada wiele państw członkowskich UE, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, jak również państwa pozaeuropejskie, takie jak: USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Południowa Korea, Argentyna, Brazylia, Izrael, Turcja, Chiny.

Porady prawne

Według ministerstwa nowelizacja przewiduje nałożenie na polskich rezydentów obowiązku wykazania w odrębnym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych i opodatkowania ich 19-procentową stawką podatku. Dochody zagranicznej spółki kontrolowanej ustalane są na podstawie przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub prawnych w zależności od tego, czy wspólnikiem zagranicznej spółki jest osoba fizyczna czy prawna.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, zagraniczna spółka kontrolowana została zdefiniowana poprzez odwołanie do trzech kryteriów dotyczących poziomu kontroli (25 proc. udziału w kapitale, praw głosu lub udziału w zysku), charakteru uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę przychodów (50 proc. przychodów o charakterze finansowym) oraz położenia zagranicznej spółki w kraju o niskim poziomie opodatkowania (niższym o 25 proc. od obowiązującej w Polsce stawki CIT). Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznana będzie ponadto każda spółka położona w kraju wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez Ministra Finansów w formie rozporządzenia.

Przepisy te nie będą miały zastosowania do podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Europejskiego, o ile zagraniczna spółka prowadzi tam rzeczywistą działalność gospodarczą.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2015-05-20 15:04:08

    Ładnie, jednak czy nie czas opodatkować miliardy tracone przez prostackie urzędy podatkowe przez unikanie podatków przez większe firmy, gównie zagraniczne, do swoich spółek macierzystych, np. przez wystawianie wielokrotnie zawyżonych faktur na różne konsultingi, know-how czy urządzenia za pomocą prostej techniki wpisania potrzebnej wartości, tak aby zysk roczny był minimalny (różnica między DNB i PKB jest dowodem). Przykład firmy telekomunikacyjnej, jak jedną fakturą na 2 miliardy pozbawiła nas jej podatków a dała je swoim obywatelom. Podobnie banki, dlaczego co roku w kryzysie mają wielkie i rosnące zyski, przecież jest konkurencja banku niezagranicznego i niszczonych Skoków, nie podniosą cen usług po opodatkowaniu ich na np. 4 lata, jak Orban na Węgrzech itd.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika