Ministerstwo Zdrowia o lekach za grosik
Komunikat
w związku z artykułem „Minister Ewa Kopacz nie ma litości - Zabiera nam leki za grosik" opublikowanym 1 października 2008 r. w dzienniku „Super Express"
Wyjaśniam, że proponowane zmiany* dotyczą wyłącznie leków refundowanych, na receptę, do których dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. Z kolei ceny innych produktów, tj. leków wydawanych na recepty za 100 proc. odpłatnością oraz leków bez recepty będą mogły być, tak jak dotychczas, w pełni regulowane przez rynek.
Ministerstwo Zdrowia, proponując wprowadzenie do prawa farmaceutycznego sztywnych cen urzędowych leków refundowanych, chce ograniczyć patologiczne promocje leków refundowanych w przypadkach, gdy pacjenci wykupują leki w zakresie przewyższającym wskazania medyczne. Powoduje to zwiększenie zużycia środków Narodowego Funduszu Zdrowia i tym samym skutkuje ograniczonym dostępem do leków refundowanych dla pozostałych pacjentów oraz ogranicza możliwości wprowadzenia na listy leków refundowanych nowych produktów leczniczych.
Obecnie promocyjne ceny leków refundowanych występują tylko w wybranych aptekach i nie są dostępne dla wszystkich, a różnice cenowe wymuszają na pacjentach uciążliwą tzw. turystykę apteczną w poszukiwaniu promocji. Mamy do czynienia z patologicznymi sytuacjami, w których pacjent biorący udział w promocyjnej sprzedaży leków refundowanych otrzymuje od apteki pieniężną gratyfikację lub inny prezent!
( załącznik - plakat promocyjny w jednej z aptek).
Aktualna sytuacja na rynku leków refundowanych dodatkowo źle wpływa na konkurencyjność między aptekami, gdzie zaburzona została funkcja apteki jako placówki ochrony zdrowia realizującej opiekę farmaceutyczną i doradztwo.
Ministerstwo Zdrowia chce doprowadzić do uporządkowania rynku leków refundowanych oraz do wzrostu konkurencyjności cenowej między podmiotami, prowadzenia przejrzystej polityki lekowej i cenowej.
Proponowane zmiany przełożą się na obniżenie cen leków refundowanych we wszystkich aptekach i dla wszystkich pacjentów. Docelowo zaś doprowadzą do obniżenia dopłat pacjentów do leków (obecnie ~36 proc.).
Chciałbym dodatkowo poinformować, że już dziś system pomocy społecznej pomaga najuboższym, zwracając im w części lub całości koszty związane z zakupem leków (art. 39 ustawy o pomocy społecznej).
Projekt nowego prawa farmaceutycznego jest po konsultacjach wewnętrznych. Po akceptacji kierownictwa resortu zostanie opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - przekazany do konsultacji zewnętrznych, podczas których będzie można zgłaszać uwagi i poprawki.
* Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw
/-/ Jakub Gołąb
Źródło: www.mz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?