Mniej szkolnej biurokracji, większe pensje nauczycieli

- W tym tygodniu projekty zmiany w ustawie o systemie oświaty oraz w Karcie Nauczyciela trafią do konsultacji międzyresortowych i do partnerów społecznych - mówiła Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej w czasie konferencji prasowej, która odbyła się 4 sierpnia br. W konferencji wzięła też udział Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu w MEN.

- Projektowane zmiany ustawy o systemie oświaty skupiają się w sześciu obszarach i zawierają regulacje stwarzające podstawy prawne do realizacji priorytetów rządu w zakresie edukacji - mówiła w czasie konferencji Minister Katarzyna Hall.

Pierwszym obszarem jest stworzenie warunków do upowszechniania wychowania przedszkolnego. Według proponowanych zmian w roku szkolnym 2010/2011 obowiązkowo do przedszkoli będą uczęszczały już dzieci 5 - letnie.

Porady prawne

Drugi ważny obszar zawarty w zaproponowanych zmianach ustawy to obniżenie wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego do dzieci sześcioletnich.

Projektowane zmiany mają również wprowadzić reformę podstaw programowych nauczania. Projekt reformy podstawy zakłada jej stopniowe wprowadzanie przez kilka lat, począwszy od roku szkolnego 2009/2010, aż do roku 2015/2016.

- Kolejny obszar naszych zmian to lepsza jakość nadzoru pedagogicznego. Zależy nam na tym, by nadzór pedagogiczny koncentrował się głównie na dobrych efektach edukacyjnych, by był odciążony od szeregu zadań biurokratycznych, którymi - w naszej ocenie - jest w tej chwili przytłoczony - mówiła Minister Katarzyna Hall.

Zaproponowane zmiany w ustawie mają też doprowadzić do zwiększenia autonomii szkół, poprzez m.in. swobodę w tworzeniu programów nauczania i środków dydaktycznych. W projekcie założono też większy wpływ niż obecnie organu prowadzącego szkołę na obsadę stanowiska dyrektora szkoły.

Projekt nowelizacji ma też służyć otwarciu polskiego systemu edukacji na świat poprzez umożliwienie tworzenia oddziałów międzynarodowych, prowadzących nauczanie w oparciu o międzynarodowe programy nauczania, takich jak np. program - International Baccalaureate (IB). MEN chce także, by polski system edukacji lepiej służył cudzoziemcom,którzy chcą się uczyć w naszych szkołach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje również zmiany w ustawie Karta Nauczyciela. O szczegółach informowała na konferencji Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu.

- W projekcie proponujemy, by wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosiło 100 procent kwoty bazowej. Chcemy, by młody polski nauczyciel godziwie zarabiał, aby szkoła pozyskiwała młodych ludzi do pracy - uzasadniała proponowane zmiany Krystyna Szumilas.

Zgodnie z projektem, wynagrodzenie nauczyciela kontaktowego ma wynosić 111 procent, nauczyciela mianowanego - 144 procent, a dyplomowanego 184 procent kwoty bazowej. - Zgodnie z naszą deklaracją płace nauczycieli w przyszłym roku wzrosną dwa razy po 5 procent, od 1 stycznia i od 1 września 2009 r. - zapewniała Krystyna Szumilas.
Do projektu wprowadzony został również zapis umożliwiający samorządom podniesienie pensum nauczycieli.

- Samorządy mogłyby w drodze uchwały ustalić pensum nauczycieli maksymalnie o 4 godziny w zależności od typu szkoły, liczby uczniów i rodzaju prowadzonych zajęć - przyznała Wiceminister Krystyna Szumilas.

***

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw stanowi realizację postanowień Programu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów w okresie lipiec-grudzień 2008 r., przyjętego 8 lipca 2008 r. w zakresie dotyczącym Ministra Edukacji Narodowej (pkt. 10).
Zgodnie ze Strategicznym Planem Rządzenia oraz Programem Prac Rządu, priorytetem w obszarze edukacji jest zwiększenie dostępu polskich dzieci do edukacji oraz podniesienie jakości nauczania - jest to także zgodne z rekomendacjami Raportu o Kapitale Intelektualnym Polski.

Projekt nowelizacja ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela - skrót 

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika