MSP po obu stronach Atlantyku mają dość plagi piractwa

Problem piractwa i podróbek dotyka wszystkich firm z sektora MSP, niezależnie od kraju pochodzenia - borykają się z nim zarówno firmy europejskie jak i podmioty z innych kontynentów.

W odróżnieniu od wielkich, międzynarodowych koncernów, firmom z sektora MSP często brak odpowiedniej ilości kadry oraz pieniędzy, aby skutecznie walczyć z problemem piractwa.

Firmy z sektora MSP są szczególnie narażone na konsekwencje łamania praw związanych z własnością intelektualną - to główny wniosek ze spotkania przedstawicieli MSP, reprezentujących kraje po obu stronach Atlantyku, które odbyło się w Brukseli. Przedsiębiorcy dyskutowali przy „okrągłym stole" na temat problemów związanych z prawami własności intelektualnej. Rozmowy przeprowadzono w ramach projektu „Transatlantycka współpraca w dziedzinie praw własności intelektualnej", w którym uczestniczy Eurochambres.

Doświadczenia firm europejskich i amerykańskich pokazują, że walka z piractwem napotyka na wiele problemów. Dla wielu MSP poważnym wyzwaniem są koszty uczestnictwa w światowym systemie patentowym i bariera językowa. Dodatkowym utrudnieniem w walce z piractwem, jest nastawienie konsumentów z krajów rozwiniętych na kupowanie jak najtańszych produktów.

Przedsiębiorcy z Europy i USA dyskutowali także na temat najlepszych praktyk w zwalczaniu piractwa. Jedną ze skutecznych metod walki może być połączenie zasobów (finansowych i ludzkich) wielu firm z regionu w celu przeciwdziałania podróbkom.

Innym sposobem może być stosowanie odpowiednich standardów technicznych, oznaczanie produktów specjalnymi naklejkami i odpowiednie opakowanie.
Uczestnicy spotkania zgodzili się także co do roli, jaką w zwalczaniu piractwa mają kampanie podnoszące świadomość konsumentów związaną z ochroną praw własności intelektualnej.

 „Problem "podróbek" w dużym stopniu dotyczy także Polski, gdzie w ubiegłym roku na granicach przechwycono ponad 6 mln podrobionych towarów. Piractwo oznacza  nie tylko straty dla budżetu i mniej miejsc pracy, ale stwarza także ogromne zagrożenie dla konsumentów" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Raport OECD z 2007 roku szacuje, że roczna wartość handlu podrobionymi towarami wynosi około 130 mld dolarów co przewyższa PKB 150 krajów i stanowi równowartość około 2% światowego handlu.

Wspierany przez Unię Europejską Projekt „Transatlantycka współpraca w dziedzinie praw własności intelektualnej" (Transatlantic IPR Collaboration), prowadzony przez Austria Wirtschaftsservice (AWS, www.awsg.at), analizuje m.in. europejską i amerykańską politykę dotyczącą praw własności intelektualnej oraz zajmuje się programami ochrony własności intelektualnej dla sektora MSP. Projekt ma również na celu podniesienie społecznej świadomości związanej z przestrzeganiem praw własności intelektualnej. Oficjalna strona projektu: www.ipr-policy.eu

Porady prawne

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika