Nienależnie pobrany abonament będzie zwracany

Osoby, które zostały zwolnione z opłat radiowo-telewizyjnych, lecz wcześniej uiściły je "z góry", mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy - wynika z nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Od 1 marca zacznie obowiązywać odświeżone prawo o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2010 r. nr 13, poz. 70). Nowelizacja zwalnia z płacenia za odbiorniki radiowe i telewizyjne kolejne grupy osób.

Abonamentu nie zapłacą osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (obecnie 1472 zł).

Z opłaty zwolniono ponadto osoby całkowicie niezdolne do pracy, osoby korzystające ze świadczeń pieniężnych pomocy społecznej, obywateli mających prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz bezrobotnych. Abonamentu nie zapłacą również osoby posiadające prawo do zasiłku lub innych świadczeń przedemerytalnych.

Nowela wprowadza jeszcze jeden ważny zapis. Dodany do ustawy art. 2 głosi, że opłaty abonamentowe uiszczone z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnienia z opłat abonamentowych na podstawie niniejszej ustawy, podlegają zwrotowi za miesiące, za które opłaty są nienależne.

Zwolnione z opłat osoby będą musiały przedstawić na poczcie - po wejściu nowelizacji w życie - odpowiednie dokumenty, które potwierdzą ich prawo do ulgi.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: