Niepełnosprawny student nie zawsze dostanie rentę

Osoby, które w trakcie nauki stały się niezdolne do pracy, lecz nastąpiło to po ukończeniu 25. roku życia, nie otrzymają od państwa renty socjalnej.

Wynika tak z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (SK 37/09), który rozpoznał dzisiaj skargę Piotra D. Mężczyzna na skutek choroby stał się całkowicie niezdolny do podjęcia pracy zarobkowej. Choroba pojawiła się w trakcie nauki, lecz po ukończeniu 25 lat.

Piotr D. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie renty socjalnej. Trzy razy usłyszał odmowę. Od decyzji ZUS mężczyzna odwołał się do sądu, który podtrzymał stanowisko o nieprzyznaniu pieniędzy.

Podstawą wydania orzeczenia było ustalenie, iż całkowita niezdolność skarżącego do pracy nie wystąpiła przed ukończeniem 25 roku życia. Według sądu nie zostały zatem spełnione przesłanki do przyznania renty socjalnej.

Porady prawne

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej wsparcie przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia.

Piotr D. zaskarżył powyższy przepis do Trybunału Konstytucyjnego uznając, że narusza on konstytucyjną zasadę równości.

Trybunał orzekł dzisiaj, że renta studentowi nie przysługuje. W wyroku uzasadniono, że prawodawca ma prawo do określenia "zakresu i formy" zabezpieczenia społecznego, a dokonanie ograniczenia w przyznawaniu rent socjalnych nie narusza ustawy zasadniczej.

- Świadczenie to jest w pełni finansowane z budżetu państwa, bez jakiejkolwiek partycypacji przez osobę nim objętą i przyznawane w dokładnie określonych przez ustawodawcę warunkach – uzasadnili sędziowie.

Jednocześnie Trybunał przypomniał, że skarżący może korzystać z innych form pomocy. Przysługuje mu np. prawo do zasiłku stałego z pomocy społecznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Grażyna 2012-06-10 01:40:15

    Napisałam już komentarz do tej samej sprawy na Rynku Zdrowia.Może tak sędziowie TK sami skorzystają z tego zasiłku.Chociaż,tak na zdrowy rozum to podziękować możemy osłom,bo przecież nie posłom,którzy to prawo uchwalili.I tak jak pisałam na RZ,wystarczy byc narodowości romskiej,zemdleć z głodu i być uczniem szkoły specjalnej-gimnazjum,podstawówka masowa ale potem jak okazało sie że inaczej nie będzie renty to szkoła specjalna,no i w ten sposób dostaje się rentę socjalną DOŻYWOTNIO bo nikt tego nie sprawdza.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika