e-prawnik.pl Porady prawne

Nowe dowody osobiste: ponad milion Polaków posługuje się nowym dokumentem

1.6.2015

Od 1 marca Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowało 1 071 095 dowodów osobistych wg nowego wzoru - informuje Ministerstwo spraw Wewnętrznych. W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowej ustawy było to ponad 380 tys. dokumentów, a w kwietniu niemal 360 tys.
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 marca dowód osobisty nie zawiera już informacji o miejscu zameldowania, kolorze oczu, wzroście, nie ma też na nim skanu podpisu posiadacza dokumentu. Od trzech miesięcy obywatele mogą wyrobić nowy dowód. Oprócz nowego wzoru graficznego, dokument zawiera szereg dodatkowych zabezpieczeń – m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Na dowodzie znalazła się też informacja o obywatelstwie.

"Od 1 marca, czyli od momentu wydawania nowych dowodów osobistych, nie otrzymaliśmy żadnych skarg ani od obywateli ani od urzędów gmin, w związku z posługiwaniem się dowodami osobistymi bez adresu zameldowania. Nie zwracały się do nas również żadne instytucje, które zgłaszałyby problem związany z nowymi dowodami osobistymi" - informuje ministerstwo.

Dowód osobisty można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Wcześniej trzeba było udać się do urzędu właściwego dla miejsca zameldowania. Nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Taką możliwość daje nowy System Rejestrów Państwowych, który połączył najważniejsze państwowe rejestry: PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Dodatkowo na stronie www.obywatel.gov.pl możemy on-line sprawdzić czy nasz dokument jest gotowy do odbioru. W zakładce „Dowody osobiste” została uruchomiona e-usługa, pozwalająca sprawdzić, czy dokument został już przygotowany przez urzędników. Wystarczy wpisać numer zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku, który wcześniej otrzymaliśmy w urzędzie, a odpowiedź pojawi się na ekranie. Usługa jest bezpłatna i nie wymaga dodatkowego logowania.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW: rewolucja w urzędach to sukces
Resort wylicza, że tylko wczoraj w pierwszym dniu funkcjonowania zarejestrowano ponad 100 tysięcy spraw.
Będzie nowy obowiązek meldunkowy
Rząd chce jednak zrezygnować ze starych przepisów. Szybko zastąpi je jednak nowymi.
Nowe dowody, nowe problemy. Banki się bronią
Związek Banków Polskich ostrzega klientów, że banki będą żądać dodatkowych zaświadczeń, by weryfikować tożsamość starających się o kredyt.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ