Nowe podręczniki nie częściej niż co trzy lata

Szefowa MEN podpisała już rozporządzenie dotyczące dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania.

W dokumencie określono warunki, jakie powinien spełnić podręcznik przeznaczony do nauczania przedmiotów uzupełniających historia i społeczeństwo oraz przyroda w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Podręczniki do tych przedmiotów będą musiały zawierać co najmniej cztery wątki ujęte w podstawie programowej kształcenia ogólnego; w przypadku podręcznika do nauczania przedmiotu uzupełniającego historia i społeczeństwo jednym z wątków musi być wątek tematyczny "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" - informuje resort edukacji narodowej.

Porady prawne

Rozporządzenie dotyczy również kwestii częstych zmian podręczników. - Ograniczono możliwość składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części stanowiącej nie więcej niż 20 proc. - zaznacza resort w komunikacie.

Takie wnioski będą mogły być składane nie wcześniej niż po upływie 3 lat od czasu dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego.

W zmienionym rozporządzeniu odchodzi się ponadto od dopuszczania do użytku szkolnego dodatkowych materiałów przeznaczonych dla ucznia, które są dołączane do książek. Chodzi o zeszyty ćwiczeń, karty pracy i inne tego typu materiały pomocnicze, a także podręczniki wspomagające edukację (tzw. podręczniki pomocnicze) przeznaczone do kształcenia ogólnego dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w wymaganiach dotyczących dopuszczania do użytku szkolnego podręczników w formie elektronicznej. Uszczegółowiono wymagania, jakie powinny spełniać e-podręczniki, aby mogli z nich korzystać uczniowie o zróżnicowanych umiejętnościach w zakresie posługiwania się komputerem.

(DM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika