Nowe prawo restrukturyzacyjne. "To odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców"
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi Sejm uchwali nowe prawo restrukturyzacyjne, które według zapewnień wiceministra Wojciecha Węgrzyna będzie ułatwiać przedsiębiorcom wyjście z tarapatów finansowych i chronić firmy przed likwidacją.
Rozwiązania opracowane w ramach nowego Prawa restrukturyzacyjnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz ich wpływ na otoczenie prawne biznesu to główne tematy II Polskiego Kongresu Prawa Restrukturyzacyjnego - KongRes 2015.
Spotkanie, które odbyło się 12 marca 2015 r. w Warszawie, otworzyli podsekretarz stanu w MG Mariusz Haładyj oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
- Nowe Prawo restrukturyzacyjne to przykład na to jak nowa jakość procesu legislacyjnego, wpływa na jakość stanowionego prawa - ocenił wiceminister Haładyj.
Przypomniał, że ustawa, która obecnie jest procedowana w Sejmie, powstała dzięki współpracy resortów sprawiedliwości i gospodarki z niezależnymi ekspertami, środowiskiem prawniczym i przedstawicielami sądów. - Szczególnie cenne jest to, że mimo długiej i złożonej ścieżki legislacyjnej projektu, zostały zachowane wszystkie jego kluczowe założenia a zaproponowane rozwiązania odpowiadają na faktyczne potrzeby przedsiębiorców - powiedział wiceminister.
Podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki konsekwentnie działa na rzecz poprawy jakości procesu stanowienia prawa m.in. w ramach realizacji celów rządowego programu "Lepsze Regulacje 2015” oraz upowszechniając rolę konsultacji publicznych w projektowaniu regulacji prawnych.
Zaznaczył, że kolejnym krokiem w rozwoju tego obszaru w Polsce będzie planowane na koniec pierwszego kwartału 2015 r. przyjęcie przez Radę Ministrów Wytycznych do oceny wpływu i konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego.
Podsekretarz stanu w MG przypomniał również, że głównym celem Nowego Prawa restrukturyzacyjnego jest zapewnienie przedsiębiorcom dostępu do narzędzi prawnych umożliwiających przeprowadzanie efektywnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa i zapewnienie firmom znajdującym się w trudnej sytuacji, szansy na gospodarcze przeżycie.
- Upadłość i likwidacja przedsiębiorstwa to wyjście ostateczne. Nowe prawo restrukturyzacyjne zawiera rozwiązania które ułatwią podmiotom gospodarczym naprawę sytuacji finansowo-ekonomicznej oraz powrót na rynek - powiedział Haładyj.
Źródło: mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?