Nowe prawo. Tworzymy go najwięcej od 1918 roku

25,6 tys. stron maszynopisu - tyle nowego prawa uchwalono w zeszłym roku w Polsce. Według szacunków firmy Grant Thornton to rekord od 1918 roku, gdy od nowa pisano wszystkie ustawy po odrodzeniu się naszego kraju.

Firma doradcza policzyła, że zeszły rok to aż 1995 nowych aktów prawnych. Natomiast gdyby wszystkie je ustawić, to złożona z maszynopisów książka miałyby 1,3 metra grubości.

- Aby zapoznać się z nowymi przepisami, należy każdego dnia roboczego przeczytać 103 strony i poświęcić na to 3,5 godziny pracy - mówi współautor raportu Jacek Kowalczyk, dyrektor ds. relacji biznesowych w Grant Thornton.

A to i tak czas policzony bez interpretacji podatkowych. Drukarnie sejmowe i rządowe wzmogły swoje prace po wejściu do Unii Europejskiej. Od tego czasu weszło w życie 205 757 stron nowego prawa. Według Grant Thornton to aż 36-krotnie więcej niż w trakcie całych rządów Edwarda Gierka.

Porady prawne

- Nasze badanie przynosi mało optymistyczne wnioski. Polskie prawo okazuje się jeszcze bardziej rozedrgane, niż się tego spodziewaliśmy. Ostatnio w życie wchodzi już ponad 20 tys. stron aktów prawnych rocznie, a rok 2014 był pod tym względem rekordowy - przyniósł aż 25,6 tys. stron nowego prawa. To kilkakrotnie więcej nawet niż w latach 90., kiedy zmienialiśmy cały ustrój państwa - podkreśla Tomasz Wróblewski z Grant Thornton.

Eksperci podkreślają, że zmienność prawa to obecnie jeden z największych problemów dla polskich firm. Według nich nie tylko utrudnia ona prowadzenie działalności gospodarczej, ale również naraża przedsiębiorców i zarządy na odpowiedzialność karną i administracyjną za łamanie prawa. Co gorsza nowe ustawy są nie tylko produkowane w masowych ilościach, ale też są słabej jakości, przez co komplikują życie obywatelom.

- O ile wielkie korporacje mogą sobie pozwolić na to, aby śledzić tak potężne zmiany przepisów, o tyle mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie poruszać się w tym legislacyjnym gąszczu. Właściwie stale, systematycznie narażone są przez to na ryzyko łamania prawa - mówi Grzegorz Maślanko, radca prawny i współautor raportu.

Grant Thornton ogłosił, że rusza z projektem badawczym. Będzie w nim przyglądać się jak szybko zmienia się polskie prawo. Co kwartał chce publikować dane statystyczne pokazujące liczbę nowych aktów prawnych. Wyniki będą prezentowane na stronie barometrprawa.pl.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika