Nowe prawo umożliwi korzystniejsze partnerstwo dla innowacji

Nowe metody leczenia cukrzycy i chorób oczu, uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych wodorem - to tylko niektóre projekty, które powstaną dzięki partnerstwu badań naukowych między UE, sektorem prywatnym i państwami członkowskimi w ramach programu Horyzont 2020.

Pierwsza runda finansowania zostanie przeznaczona na projekty, które podniosą poziom życia ludzi i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.

- Jedynie dzięki wspólnemu wysiłkowi wybitnych przedstawicieli środowisk akademickich, przemysłu, MŚP, instytutów badawczych i innych organizacji możemy sprostać ogromnym wyzwaniom, które przed nami stoją. To właśnie partnerstwa publiczno-prywatne służą połączeniu wysiłków, aby uczynić lepszym życie Europejczyków, stworzyć nowe miejsca pracy i zwiększyć naszą konkurencyjność. Jesteśmy zdecydowani priorytetowo traktować wpływ unijnego budżetu na ożywienie gospodarcze, a takie zadanie spełniają właśnie partnerstwa.

Porady prawne

Dzięki pierwszemu zaproszeniu do składania wniosków o dofinansowanie przemysłu w wysokości 1,1 mld euro, w ramach pakietu reprezentującego łącznie 22 mld euro na rzecz rozwoju gospodarczego i nowych miejsc pracy w ciągu siedmiu lat. Będą one przynosić rezultaty, których nie mogłyby osiągnąć samodzielnie żadne przedsiębiorstwa, państwa, a nawet Unia Europejska - powiedział José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Ogłoszenie pierwszego zaproszenia następuje niemal dokładnie rok po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła pakiet dotyczący inwestycji w innowacje - szereg wniosków dotyczących ustanowienia siedmiu publiczno-prywatnych i czterech publiczno-publicznych partnerstw. Będą one działały w kilku kluczowych dziedzinach, takich jak medycyna, transport, elektronika i biogospodarka, i są warte ogółem ponad 22 mld euro. Wnioski zostały przyjęte przez Parlament Europejski oraz Radę UE.

W imieniu siedmiu partnerstw publiczno-prywatnych, ich dyrektorzy generalni, operacyjni i techniczni przekonują, że dzięki wspólnym przedsięwzięciom przekonali się, że partnerstwa publiczno-prywatne to dobrze funkcjonujący model. Znajdują się one wśród światowych liderów w wykorzystywaniu publicznych i prywatnych inwestycji w badania naukowe i innowacje. Już osiągnęły wyniki, które pomagają poprawić jakość życia i przyczyniają się do konkurencyjności Europy.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Radek 2016-07-21 20:01:53

    A jak wygląda procedura ubiegania się o taką dotację jeżeli realizuje się plan idealnie pasujący do przytoczonych warunków?

  • Jerzy W. Sobstel 2016-07-17 10:06:20

    Brak komentarzy jest najlepszym komentarzem. Nie jest to jednak wina przedsiębiorców czy może nie tylko przedsiebiorców. Programy zostały uruchomione czyli były znane takze polskim negocjatorom juz od dawna. Gdzie były publikowane informacje na ten temat? Powinny byc one wręcz wtłaczane przesiębiorcom do głowy a nie dostepne tylko na elitarnych seminariach. Własciciele SME nie mają na nie czasu. PO nie potrafi (nie chce) się wyzbyć strachu przed "konszachtami" z przedsiębiorcami jaki jej zaszeczepił PiS. A bez takiej współpracy nic z tych 22 000 000 000 euro nie dostaniemy

  • Alina Grabska 2016-07-12 21:45:00

    Czy można wykupić indywidualne akcje w tym programie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika