Nowe przepisy do walki z korupcją i dopingiem

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o sporcie, ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe przepisy mają wesprzeć walkę z korupcją i dopingiem.

Nowelizacja rozszerza ograniczenia prowadzenia działalności dodatkowej przez członków zarządu polskich związków sportowych. Osoby takie m.in. nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w jakikolwiek sposób związanej z działalnością statutową związku.

Uchwalone regulacje zabraniają im też bycia wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych.

Porady prawne

Ponadto członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł posiadać więcej niż 10 proc. udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, której działalność łączy się z działalnością statutową związku. Na zakończenie działalności gospodarczej, zbycie akcji lub wystąpienie ze spółki nowo wybrani członkowie zarządów będą mieć 30 dni od objęcia funkcji.

Ustawa doprecyzowuje też przepisy dotyczące obowiązków sprawozdawczych polskich związków sportowych. Zgodnie z nowymi regulacjami przesyłanie rocznych sprawozdań finansowych do badania przez biegłego rewidenta byłoby obowiązkowe.

Poza tym w myśl nowelizacji każdy polski związek sportowy będzie musiał należeć do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim bądź innej uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W przeciwnym razie stanie się organizacją działającą jako związek stowarzyszeń. Spod tego rygoru będą mogły być wyłączone związki działające w sporcie osób niepełnosprawnych, jeśli otrzymają specjalną zgodę Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zmiany przyjęte przez Sejm dostosowują przepisy w zakresie walki z dopingiem do standardów międzynarodowych. Termin „kontrola dopingowa” został zastąpiony terminem „kontrola antydopingowa”.

W zakresie zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nowelizacja zwalnia z podatku od nieruchomości obiekty o szczególnym znaczeniu dla sportu. Chodzi o budowle Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich m.in. we Władysławowie i Zakopanem. Ponadto posłowie zdecydowali o podwyższeniu świadczenia olimpijskiego (przysługującego medalistom m.in. igrzysk olimpijskich, którzy ukończyli 40 lat). Tak jak dotychczas, będzie ono corocznie ustalane na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, ale mnożnik zostanie podniesiony z 1,3255 do 1,4. Ustawą zajmą się teraz senatorowie.

źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika