Nowe przepisy KE uchronią niebieską gospodarkę?

Dwie trzecie powierzchni Ziemi zajmują oceany i morza. To źródło żywności, leków i energii dla nas i dla przyszłych pokoleń, dlatego niezwykle ważne jest korzystanie z tych zasobów w sposób rozsądny i zrównoważony. Komisja Europejska przygotował więc plan działania na rzecz innowacji w niebieskiej gospodarce. Program ma przyczynić się do ochrony ekosystemów, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w Europie.

- Dzisiaj tworzymy fundamenty, dzięki którym przyszłe pokolenia Europejczyków będą wyposażone w wiedzę i umiejętności pozwalające na lepsze zarządzanie oceanami i pełne korzystanie z tego, co mają nam one do zaoferowania, przy jednoczesnym poszanowaniu równowagi ekosystemu morskiego - powiedziała Maria Damanaki, unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa. -Przykładowo: nasza inicjatywa mająca na celu stworzenie cyfrowej mapy całego dna morskiego wód europejskich zwiększy przewidywalność inwestowania przez przedsiębiorstwa, obniży koszty i pobudzi dalsze inwestycje w zakresie zrównoważonego niebieskiego wzrostu.

Komisja wskazuje na kilka przeszkód, które należy pokonać: nasza wiedza o morzu jest wciąż ograniczona, wysiłki państw członkowskich dotyczące badań morskich nie są ze sobą powiązane, podczas gdy przyszłe pokolenia będą potrzebować więcej inżynierów i naukowców, potrafiących stosować nowe technologie w środowisku morskim.

- Prawdopodobnie wiemy więcej na temat powierzchni Księżyca a nawet Marsa niż na temat głębinowego dna morskiego. Morskie innowacje posiadają ogromny potencjał dla naszej gospodarki i pomogą nam sprostać wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu i bezpieczeństwo żywnościowe. „Niebieski” wzrost to zatem priorytetowy obszar naszego nowego programu „Horyzont 2020” w zakresie badań naukowych i innowacji - dodała Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań i innowacji.

W przedstawionym planie działania Komisja proponuje:

  • stworzenie cyfrowej mapy całego dna morskiego wód europejskich do roku 2020;
  • utworzenie internetowej platformy informacyjnej, która miałyby zacząć działać przed końcem 2015 r., dotyczącej projektów w zakresie badań morskich w ramach programu „Horyzont 2020”, a także badań morskich finansowanych ze środków krajowych, i mającej na celu dzielenie się wynikami ukończonych projektów;
  • powołanie Forum Nauki i Biznesu na rzecz Niebieskiej Gospodarki, w które zaangażowany będzie sektor prywatny, naukowcy i organizacje pozarządowe, aby pomóc w kształtowaniu niebieskiej gospodarki w przyszłości oraz w wymianie pomysłów i wyników. Pierwsze spotkanie odbędzie się w 2015 r. przy okazji Dnia Morza w Pireusie w Grecji;
  • zachęcanie podmiotów z dziedziny badań naukowych, przedsiębiorczości i edukacji do określenia potrzeb i umiejętności w odniesieniu do przyszłych pracowników sektora morskiego do 2016 r.;
  • zbadanie możliwości najważniejszych podmiotów w dziedzinie badań naukowych, przedsiębiorczości i edukacji w celu utworzenia wspólnoty wiedzy i innowacji (WWiI) w obszarze niebieskiej gospodarki po 2020 r. WWiI, jako część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), może stymulować innowacje w różny sposób, na przykład poprzez organizowanie szkoleń i programów kształcenia, wzmacnianie ścieżki od badań naukowych do rynku i tworzenie projektów innowacyjnych i inkubatorów przedsiębiorczości.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika