Nowe zasady fakturowania
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - od dnia 1 stycznia 2014 r. - zmianie ulegną zasady dotyczące fakturowania.
Nowością będzie wprowadzenie do ustawy o podatku od towarów i usług definicji faktury, w myśl której, fakturą będzie dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Zgodnie z projektem nowelizacji uchylony zostanie przepis art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług regulujący obecnie kwestie związane z wystawieniem faktury. W jego miejsce zostaną wprowadzone przepisy art. 106a-106q.
Przepisy znowelizowanej ustawy wskazują, że faktura powinna być wystawiona przez podatnika w celu udokumentowania:
- sprzedaży, dostawy towarów oraz świadczenia usług
- sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
- otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu.
Nowelizacja odchodzi od dotychczasowych rozwiązań, zgodnie z którymi, faktury VAT wystawiał podatnik VAT czynny. Po wejściu w życie projektowanych rozwiązań na każdym podatniku podatku VAT będzie spoczywał obowiązek wystawienia faktury VAT dokumentującej czynność podlegającą podatkowaniu tym podatkiem.
W przeciwieństwie do obecnie obowiązującego stanu prawnego informacje, które powinny zostać zawarte na fakturze zostaną wskazane w treści ustawy (art. 106e ), a nie w treści rozporządzenia wykonawczego do ustawy.
Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami fakturę – co do zasady - należy wystawić, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jeżeli natomiast przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Nowelizacja wprowadza również możliwość wystawiania faktury uproszczonej. Fakturę uproszczoną będzie można wystawić w sytuacji, gdy kwota faktury nie przekracza kwoty 450 zł (albo 100 euro). Nowe przepisy ustawy szczegółowo wskazują również jakie informacje powinna zawierać faktura uproszczona.
Podstawa prawna: projekt ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tekst ustawy przekazany do Senatu)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?