Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Jest podpis prezydenta

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Wejdą one w życie 30 dni po ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

Celem nowych uregulowań jest rozszerzenie uprawnień abonentów i użytkowników, wzmocnienie ochrony danych osobowych, oraz zwiększenie konkurencyjność w zakresie usług telekomunikacyjnych.

Nowe zmiany pozwolić mają na wprowadzenie m.in. możliwości zawierania umowy w formie elektronicznej, a także obowiązek informowania klienta o przekroczeniu limitu transmisji danych. Czasu przeniesienia numeru do innej sieci telekomunikacyjnej skrócony został do jednego dnia, a czas retencji danych przechowywanych przez operatorów do 12 miesięcy (z dotychczasowych 24).

Porady prawne

Duże znaczenie dla konsumentów mają przepisy ustawy, które dotyczą umów, regulaminów oraz cenników, które muszą mieć formę zrozumiałą i dostępną dla klientów. Wraz z wejściem w życie nowelizacji, operatorzy utracą możliwość narzucania abonentom długoterminowych i niekorzystnych umów. Tym samym pierwsza umowa nie będzie mogła obowiązywać dłużej niż przez dwa lata, konsumenci zyskają również możliwość zawierania umów na czas krótszy niż rok.

Nowelizacja przewiduje też możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną, za pomocą formularzy dostępnych na stronach internetowych operatorów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika