Nowelizacja ustawy ubezpieczeniowej. Oto, co się zmieni
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Przewidują one między innymi zakaz różnicowania składek w zależności od tego, czy kobieta jest w ciąży lub ma dzieci.
Nowelizacja to efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w marcu ubiegłego roku zakazał stosowania kryterium płci jako czynnika wpływającego na ocenę ryzyka osoby ubezpieczonej.
Zdaniem senatora Aleksandra Pocieja z Platformy Obywatelskiej, Sejm nie tylko wprowadził do ustawy wymagany przez Trybunał zakaz, ale zdecydował się pójść o krok dalej. Wykreślił bowiem artykuł, zgodnie z którym zakazane jest różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na ciążę i macierzyństwo. Dopiero zgłoszona przez Senat poprawka przywraca ten przepis.
Jak przyznawał cytowany przez Sejm Pociej, Sejm wyszedł z założenia, że artykuł nie będzie potrzebny. Zdaniem Senatu wykreślenie go mogłoby jednak prowadzić do dyskryminacji kobiet ciężarnych i zawyżania w stosunku do nich składek, podczas gdy konstytucja mówi, że macierzyństwo powinno być chronione przez państwo. - To taki drobny gest w stosunku do kobiet w ciąży, żeby nie pogarszać ich sytuacji - dodawał Pociej.
Druga zgłoszona przez Senat poprawka przesuwała termin wejścia w życie zmian z 21 grudnia 2012 roku na 14 dni od ogłoszenia nowelizacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?