Nowi ludzie w rządzie Tuska. Co o nich wiemy?
Jerzy Miller, Krzysztof Kwiatkowski oraz Adam Giersz obejmą ministerialne teki w rządzie Donalda Tuska. Obowiązki szefa CBA przejął Paweł Wojtunik.
Premier Donald Tusk wyznaczył nowych członków Rady Ministrów. Jerzy Miller zostanie ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Krzysztof Kwiatkowski obejmie tekę ministra sprawiedliwości, Adama Giersza zobaczymy natomiast na stanowisku ministra sportu i turystyki. Prezydent Lech Kaczyński jest gotów powołać nowych ministrów dzisiaj po południu - wynika z informacji, zamieszczonej na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Miejsce odwołanego z funkcji szefa CBA Mariusza Kamińskiego zajął Paweł Wojtunik - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Urodzony w 1952 roku Jerzy Miller jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracę w administracji państwowej rozpoczął w roku 1990, obejmując stanowisko dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Następnie pełnił funkcję wojewody krakowskiego, a w latach 1998 - 2000 był podsekretarzem, następnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz pełnomocnikiem w rządzie Jerzego Buzka ds. decentralizacji finansów publicznych. Miller pełnił ponadto różne funkcje w strukturach Narodowego Banku Polskiego. Pod koniec roku 2006 został zastępcą prezydenta Warszawy, 9 listopada 2007 roku powołany został na wojewodę małopolskiego.Krzysztof Kwiatkowski urodził się w roku 1971. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1997-2001 był doradcą i osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. Od roku 2007 jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jako działacz Platformy Obywatelskiej sprawuje funkcję członka zarządu miejskiego i regionalnego PO w Łodzi, zasiada również w Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej. W roku 2007 wybrany został w wyborach parlamentarnych na senatora okręgu łódzkiego, na początku lutego tego roku objął stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości.
Urodzony w 1947 roku Adam Giersz - doktor nauk ekonomicznych - jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Produkcji Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1984 ukończył trenerskie studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Przez blisko dziesięć lat (1984 - 1993) miał zaszczyt prowadzenia reprezentacji Polski w tenisie stołowym. W roku 1993 odznaczony tytułem „Excellent Coach", najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego. Następnie sprawował stanowiska prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz członka zarządu Europejskiej Unii Tenisa Stołowego. Funkcję prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu objął w roku 2001. Rok później zajął stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu. W zeszłym roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Paweł Wojtunik - urodzony w roku 1972 - ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Pracę w Policji rozpoczął w roku 1992, w pionie zwalczania przestępczości zorganizowanej Komendy Głównej Policji znalazł się w roku 1996. Pełnił wiele funkcji w strukturach Centralnego Biura Śledczego, zostając pod koniec roku 2007 szefem służb. Wojtunik dowodził m.in. akcją CBŚ w sprawie afery starachowickiej. Zajmuje się również sprawą „jednorękich bandytów", przeprowadzaną w kilku województwach. Na koncie CBŚ - pod kierownictwem Wojtunika - znajduje się także rozbicie grup przestępczych: mokotowskiej, ożarowskiej i „Drewniaka".
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?