O polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energetyki

Perspektywy dwustronnej współpracy w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i naftowym były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jurijem Prodanem, ministrem ds. paliw i energetyki Ukrainy. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia br. w Ministerstwie Gospodarki.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, Polska i Ukraina są krajami stojącymi przed podobnymi wyzwaniami w dziedzinie energetyki. - Bardzo ważne jest, abyśmy w możliwie najszerszy sposób wykorzystywali dostępne w naszych krajach surowce energetyczne, a do ich eksploatacji stosowali nowoczesne, efektywne technologie - powiedział.

Minister gospodarki poinformował, że polska strategia energetyczna koncentruje się na podnoszeniu efektywności energetycznej i wdrażaniu czystych technologii węglowych. Będziemy też dążyć do ograniczenia zużycia ropy i gazu oraz zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym. Rozważane będzie również wprowadzenie w perspektywie kilkunastu lat energetyki jądrowej. - W tym zakresie chcemy też współpracować z Ukrainą i rozwijać kooperację polskich i ukraińskich przedsiębiorstw energetycznych - powiedział.

Porady prawne

Minister Prodan potwierdził zbieżność polskich i ukraińskich celów w tej dziedzinie. Jego zdaniem, współpraca polsko-ukraińska może być szczególnie owocna w dziedzinie elektroenergetyki. - Ukraina ma ambitne plany rozbudowy sektora energetyki jądrowej. Chcemy do 2030 r. wybudować 22 nowe bloki energetyczne - zapowiedział. - Już teraz powstają dwa bloki Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej - dodał.

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne z Polską Grupą Energetyczną na czele wyraziły zainteresowanie udziałem w tym projekcie. - Chcielibyśmy uczestniczyć w przedsięwzięciu zarówno od strony kapitałowej, jak i handlowej - zapewnił wiceprezes PGE Paweł Urbański. - Mamy nadzieję, że polskie przedsiębiorstwa staną się ważnymi inwestorami w ukraińskiej branży energetycznej - powiedział ukraiński minister.

Szerokie pole do współpracy stwarza także energetyka konwencjonalna. Ukraińscy producenci wchodzący w skład Narodowej Kompanii Energetycznej są bardzo zainteresowani importem polskiego węgla.

Stronie polskiej zależy z kolei na zwiększeniu importu ukraińskiej energii elektrycznej. - Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt przywrócenia od kwietnia br. dostaw z Ukrainy - powiedział wicepremier Pawlak. Obiecał również, że Polska będzie wspierać starania Ukrainy na rzecz synchronizacji systemu elektroenergetycznego z systemem UCTE, a także dążenia do członkostwa we Wspólnocie Energetycznej.

W opinii wicepremiera Pawlaka, projekty energetyczne oparte na dostępnych w kraju surowcach są najłatwiejsze i najkorzystniejsze do realizacji. - Ze względu na duże złoża węgla wiele uwagi poświęcamy pozyskiwaniu gazu z tego surowca. Ciekawym projektem może być też wydobywanie metanu. Szacunki wskazują, że możemy w ten sposób pozyskiwać ok. 1 mld m sześć. tego gazu rocznie - powiedział. Przypomniał, że polskie zasoby węgla mogą zabezpieczać nasze potrzeby energetyczne w perspektywie 200-300 lat.

Minister Prodan zapewnił, że w dziedzinie dostaw gazu Ukraina będzie dokładnie realizować swoje zobowiązania wobec Polski oraz dążyć do wyeliminowania pośredników w handlu gazem z Federacją Rosyjską - Dysponujemy też zbiornikami na gaz, które możemy udostępnić stronie polskiej - powiedział. Uzgodniono także, że w ramach rozwoju inicjatywy tworzenia Bałtycko-Czarnomorskiej Przestrzeni Tranzytowej Surowców Energetycznych, do końca 2008 r. opracowana zostanie możliwość transportu gazu ziemnego ze złóż basenu Morza Kaspijskiego do Europy.

Ministrowie z satysfakcją odnotowali też postęp jaki osiągnięto w dziedzinie rozbudowy Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. Obie strony potwierdziły, że udzielą wszelkiego wsparcia na rzecz rozwijania nowego korytarza transportu ropy naftowej z tego kierunku.

W spotkaniu z ministrem Jurijem Prodanem udział wzięli m.in. Andrij Sybiha - ambasador Ukrainy w RP, Serhij Bevz - dyrektor departamentu ds. integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej Ministerstwa ds. Paliw i Energetyki Ukrainy oraz przedstawiciele najważniejszych polskich i ukraińskich instytucji i przedsiębiorstw sektora energetycznego.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika