O przemyśle i konkurencyjności na Radzie UE
- Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu w Unii Europejskiej muszą uwzględniać realne możliwości państw członkowskich - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec, podczas posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności. Spotkanie odbyło się 29 maja br. w Brukseli.
Podczas debaty politycznej wiceminister gospodarki podkreślił rolę konkurencyjności i innowacyjności przemysłu europejskiego. - Nie możemy dopuścić do pogorszenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw europejskich na rynku globalnym, zwłaszcza firm z sektorów energochłonnych - powiedział.
Rada UE zapowiedziała podjęcie działań mających na celu dostosowanie europejskiego przemysłu do nowych wyzwań. - Ważne jest wspólne dążenie do wspierania przedsiębiorstw w rozwoju zaawansowanych produktów i wdrażaniu nowoczesnych technologii - przekonywał minister.
Podczas szczytu dyskutowano także o założeniach polityki Better regulation . Polski rząd uważa, że w tworzeniu nowego prawa należy kłaść większy nacisk na stymulowanie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw. - Powinno się tworzyć takie prawo, które nie generuje wysokich kosztów dostosowawczych - przekonywał minister Korolec. - W sytuacji, kiedy istnieje zagrożenie, że nowa regulacja mogłaby ograniczyć konkurencyjność przedsiębiorstw, należy z niej zrezygnować - dodał.
Swoje sugestie do Better regulation zgłaszały także inne kraje. Uwzględniono je w Konkluzjach w sprawie tej polityki. Będą one stanowić dla UE wskazówki w dalszym procesie upraszczania prawa i redukcji obciążeń administracyjnych.
Ponadto dyskutowano o przyszłości systemu patentowego w Europie. Poruszono przede wszystkim problem wysokich opłat związanych ze zgłoszeniem patentu.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?