Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci

W ostatni dzień wakacji zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. Aby zapobiegać takim wypadkom prowadzone było wiele kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa, które zachęcały do noszenia przez pieszych elementów odblaskowych.

Do tej pory ustawa prawo o ruchu drogowym zobowiązywała do noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym wyłącznie osoby do 15 roku życia. Od 31 sierpnia obowiązek używania tych elementów dotyczyć będzie wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym.

Po zmianie ustawy, pieszy będzie mógł poruszać się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

W uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji podkreśla się, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią bariery uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego obywatela. Koszty zaś leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Projekt ten nie spowoduje obciążenia dla budżetu państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

edeq

24.8.2014 12:58:19

Re: Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci

@lolcia232 Daj ludziom za darmo odblaski, czy cokolwiek innego, to zaraz będzie to w śmietniku albo po prostu na ulicy. Poza tym nie ma niestety czegoś takiego, jak za darmo. Zapłacą za odblaski wtedy w podatkach wszyscy i zapewne więcej niż by kosztowały w sklepie, bo trzeba by do tego zaangażować mnóstwo urzędników.

edeq

24.8.2014 12:55:4

Re: Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci

Kolejne martwe prawo. Już widzę jak policja będzie wypisywała mandaty pieszym na wsiach, że nie mają odblasków. U mnie na wsi podejrzewam, że to by się skończyło rzucaniem kamieniami w komisariat i samochody przed nim, a policjant nawet nie mógłby spokojnie zrobić zakupów w sklepie, by nie usłyszeć wiązanek pełnych sympatii do niego.

lolcia232

22.8.2014 12:15:17

Re: Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci

skoro nie jest to duży wydatek to dlaczego państwo nie zafunduje wszystkim obywatelom odblasków? pomysł fajny, ale w Polsce nie przejdzie. Po pierwsze jak kogoś nie stać na chleb ( a takich ludzi niestety jest dużo) to wątpliwe żeby kupili odblaski. A po drugie z zasady wszystko co jest nakazem polacy będą omijać na wszelkie sposoby. także kompletnie nie przemyślana nowa ustawa uderzająca jak zwykle w przecietnych obywateli. "takie rzeczy tylko w Polsce"

enia

22.8.2014 11:58:0

Re: Obowiązek noszenia odblasków już nie tylko dla dzieci

Po co ustawa,wystarczy ,aby firmy z ubraniami wszywały wstawki odblaskowe. Chyba chodzi aby karać mandatami ,bo kto przez przypadek znajdzie się na drodze ,to będzie ukarany.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: