Obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży

Czas na selektywną zbiórkę odpadów tekstylnych

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w konferencji prasowej dot. organizowanej przez Częstochowę zbiórki używanych lub niepotrzebnych tekstyliów. To odpowiedź miasta na wchodzącą od 1 stycznia 2025 r. zmianę prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

1 stycznia 2025 r. wchodzi zmiana prawa nakładająca na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

Ponadto na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialności za produkt na jego każdym etapie „życia”.

Porady prawne

- "Przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Tymczasem przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87% jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22% poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1% recyklingowi" - powiedziała Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Bez wprowadzenia zmian przemysł tekstylny dalej będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych czy konsumpcję zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenie wód. Jak podkreśliła wiceminister, powyższa sytuacja wymaga zarówno zmian w naszym indywidualnych wyborach, jak i w legislacji.

Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Minimum, jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić, to zbiórka tych odpadów tekstylnych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) Zgodnie bowiem z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw, obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych stosuje się od dnia 1 stycznia 2025 r.

Co niosą za sobą zmiany dla obywateli?

Zmiana nie będzie wymagała od obywatelek i obywateli posiadania nowych pojemników, tylko będą mogli oddawać tekstylia do wspominanych PSZOKów. Częstochowa poszła o krok dalej, realizując pomysł z odbiorem tekstyliów z domów mieszkańców.

- "Inna kwestią są opracowywane na poziomie Unii Europejskiej przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialności za produkt na każdym jego etapie „życia”, a więc również w momencie, gdy stanie się odpadem (np. pokrywając koszty zbierania i przetwarzania)" - dodała wiceminister klimatu i środowiska.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579, ze zm.).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika