e-prawnik.pl Porady prawne

Od dziś kolejna autostrada z opłatami

1.6.2012

Kierowcy samochodów osobowych i motocykli muszą płacić za przejazd autostradą A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.

Opłata za przejazd wspomnianym odcinkiem wyniesie 10 gr za kilometr dla aut osobowych i 5 gr za kilometr dla motocykli.

Odcinek ma około 164 km, zatem za przejechanie całości przyjdzie wyciągnąć z portfela 16,20 zł dla samochodów, a 8,10 zł dla motocykli.

Pobór opłat ma się odbywać w tzw. systemie zamkniętym. Wjeżdżając na autostradę pobierzemy z automatu bilet wjazdowy. Zjeżdżając z płatnego odcinka pokażemy go obsłudze, która naliczy odpowiednią stawkę za przejazd.

Akceptowana będzie zarówno gotówka, jak i karty płatnicze (również zbliżeniowe). Jeśli kierowca będzie chciał zapłacić w euro, to tylko banknotami. Resztę otrzyma w złotówkach.

W środę rząd zdecydował, że przejazd między Kleszczowem a Sośnicą, czyli autostradową obwodnicą Gliwic, dla samochodów osobowych (do 3,5 tony) i motocykli w ruchu lokalnym będzie bezpłatny.

- W praktyce oznacza to, że kierowca poruszający się w ruchu lokalnym, po autostradowej obwodnicy Gliwic, będzie musiał pobrać bilet poświadczający wjazd w określonym miejscu. Otrzyma go na tzw. stacjach poboru opłat, np. przy węźle Kleszczów, Ostropa, Bojków. Następnie odda go inkasentowi, który nie naliczy opłaty za przejazd przy zjeździe z autostrady w jednym z tych miejsc. Jednocześnie taki bilet umożliwi prawidłowe naliczenie opłaty za przejazd, gdy użytkownik skorzysta w całości z odcinka płatnego na zachód od węzeł Kleszczów – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

(DM)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ